HASTALIKLAR & BESLENME

İnsülin Direncinin Tip 2 Diyabete Dönmesini Nasıl Engelleriz ?

İnsülin Direncinin Tip 2 Diyabete Dönmesini Nasıl Engelleriz ?

İnsülin direnci olanlarda hücreler vücudun yakıtı olan glikoza ve insüline yanıt veremezler . Vücut bu direnci kırmak için daha fazla insülin salgılar . Zamanla hücreler daha fazla direnç kazanır ve vücut insülin üretimiyle başa çıkamaz . Kan glikoz seviyeleri yükselir ve Tip 2 diyabet gelişir .
Diyabet Önleme Programı’nda yapılan bir çalışmada , bazı yaşam tarzı değişiklikleri 60 yaş ve üstü bireylerde hastalığın oluşum riskini %71 azaltmış .

Bunun için sağlanan şartlar :
Daha az kalori alımı ve yağın kısıtlanması
Haftanın 5 günü günde 30 dk yürüyüş
Kilo kaybı . Vücut ağırlığının % 7’sinin kaybı .

İnsülin direnci genetik ve yaşamsal faktörlerin birlikteliği sonucu oluşmakta .Hareketsiz bir yaşam ve ailede diyabet geçmişi olması birer risk faktörü . İnsülin direnci olup ta fazla kiloda olmak ve özellikle karın bölgesinde fazla yağın olması Tip 2 diyabet gelişimi için birincil faktör .

Karbonhidrat alımınızı günlük enerjinizin %50 sinden fazlasını oluşturmayacak şekilde planlayın .Meyve , sebze , balık ve tam tahıllara ağılık verin . Sağlıklı yağlar ( kanola , zeytinyağ , keten tohumu , fındıkgiller ) tüketin . Kırmızı et ve tavuk tüketimi azaltın . Liften zengin beslenin . İşlenmiş ve kızarmış besinlerden uzak durun . Tuzu kısıtlayın , yemekler için taze otlar , baharatlar kullanın .

Paylaş
Yorumlar
Sizin Yorumunuz
* Bütün boşlukları doldurmalısınız.