ŞEBNEM'İN KALEMİNDEN

KENDİNLE HESAPLAŞ

KENDİNLE HESAPLAŞ

NEWSLETTER ÜYELİĞİ

 Kanserle Mücadelede Beslenme

Kanserle Mücadelede Beslenme

Sağlıklı ve besleyici bir diyet kanser tedavisi görenler için ciddi anlamda önemli bir yere sahiptir . Hem tedavinin etkinliğini hem de yaşam kalitesi arttırabilir.

Neler yapılabilir ?

1- Taze sebze tüketin . Özellikle kanser karşıtı özelliklerinden ötürü lahana , brokoli , turp , karnabahar gibi turpgil sebzelere ağırlık verin .
2- Şekerden sakının . Rafine karbonhidratlar , tatlılar , ilave şeker eklenmiş besin tüketmeyin. Basit karbonhidrat içerdiklerinden hızlı bir şekilde şekere dönüşebilmektedirler . Kanser hücreleri şekerle gelişir , insulinde birçok tümör için büyüme faktörüdür . Meyve sularına da dikkat edin . Aşırı şeker alımına neden olurlar . Meyveleri bütün yiyin .
3- Enflamatuar ( iltihabi ) yiyecekleri kesin . Hayvansal besinleri ( süt ürünleri , et ve tavuk ) tğketmeyin . Omega 6 yağ asidi ve doymuş yağ içerirler . Vücutta işlenirler ve 5-LOX ‘ a (5-lipoksijenaz ) dönüşürler bu da kanser gelişimi ve çoğalmasına neden olan inflamatuar bir enzimdir . Enflamatuar karşıtı yiyecekler yiyin . Bunlar ; keten tohumu, Chia tohumu, kiraz, zeytin, soya, yosun, koyu meyveler, çilek, soğuk su balıkları, yeşil çay, zencefil, ve fındıkgiller . Enflamasyonu hafifletmek için yardımcı olan omega-3 ‘ü de unutmayalım.
4- Bağışıklığı arttıran besinler tüketin .
Sarımsak, soğan, zencefil, yeşil çay, yoğurt, yulaf, arpa, ve mantar vb. İçerdikleri doğal bileşikler kanser hücrelerinin çoğalmasını ve yayılmasını engeller .
5-Yemeklerinize zerdeçal ekleyin .
Anahtar bileşeni curcuminin ( hintsafranı ) bir dizi çalışmada kanserle mücadelede etkin rol oynadığı gösterilmiştir. Klinik çalışmalar erken safhalarda olmasına karşın bugüne kadar ki çalışmalar meme , rahim , serviks , prostat ve gastrointestinal sistem kanserlerinde etkili sonuçlar alınabildiğini göstermektedir .


Paylaş
Yorumlar
Sizin Yorumunuz
* Bütün boşlukları doldurmalısınız.