ŞEBNEM'İN KALEMİNDEN

KENDİNLE HESAPLAŞ

KENDİNLE HESAPLAŞ

NEWSLETTER ÜYELİĞİ

Besin Etiketinde Dikkat Edilmesi Gereken Kısımlar

Besin Etiketinde Dikkat Edilmesi Gereken Kısımlar

1 – Porsiyon miktarıyla başlayın . Hem paketteki porsiyon sayısına hem de bir porsiyondaki miktara bakın . Yediğiniz miktar ile paketteki porsiyon miktarını karşılaştırın . Porsiyondaki miktar bir bardak ve siz iki tüketiyorsanız etikette belirtilen miktarların ( yağ , kalori , besin öğeleri ) iki katını alıyorsunuz demektir .

2 – Total kalori ve yağ kısmına bakın . Bir porsiyondaki kalori miktarı ve tek bir porsiyonda yağdan ne kadar kalori geldiğine bir bakın .

3- Günlük yüzdelik değerine ( % DV ) göz gezdirin . Günlük değerler 2000 kalorilik bir diyetle beslenen sağlıklı bir yetişkinin ortalama besin seviyelerini gösterir . 2000 kalorinin üstünde veya altında tüketseniz de bu değerler kullanılabilir çünkü bir besinin besin öğelerinin düşük mü yüksek mi olduğunu saptamamıza yardımcıdır . Eğer besin etiketi % 15 kalsiyum sağlar diyorsa bu bir porsiyondaki miktar günlük kalsiyum ihtiyacınızın % 15 ini karşılar demektir . Bu değerleri vitamin , mineral ve liften zengin , yağ ( doymuş , trans ) , kolesterol ve sodyumdan düşük beslenmek için kullanın .

Eğer bir yiyecekteki besin öğesi % 5 ve altındaysa , o zaman yiyecek söz konusu besinden fakirdir . Ancak % 20 ve üstündeyse o zaman o besinden zengindir .
Bir porsiyon 40 kalori ise düşük , 100 ise orta ve 400 kalori ve üstüyse yüksek kalorilidir .

Sağlığı korumak , osteoporoz ve anemi riskini azaltmak için daha fazla lif , A vitamini , C vitamini , demir ve kalsiyum içieren besinler tüketin . Bu besin öğelerinin yüksek %DV ( günlük yüzdelik değeri ) olmasına özen gösterin . Bu besinleri karşılamak için hazır besinlerden önce sebze ve meyvelere yönelin .

4- İçindekiler kısmına mutlaka bakın . Birden fazla madde içeren besinlerin üzerinde mutlaka bir içindekiler listesi olmalıdır . Malzemeler içeriğinde fazla olandan az olana doğru listelenir . Bu kısım farklı besinleri ( eklenmiş şekerler , domuz eti veya deniz ürünleri ) tüketmeyen gruplar ( vejetaryenler vb. ) için önemlidir .

Paylaş
Yorumlar
Sizin Yorumunuz
* Bütün boşlukları doldurmalısınız.