ŞEBNEM'İN KALEMİNDEN

KENDİNLE HESAPLAŞ

KENDİNLE HESAPLAŞ

NEWSLETTER ÜYELİĞİ

Çeşit Çeşit Tuzlar

Çeşit Çeşit Tuzlar

En önemli farkları tat , doku ve işlemede ….

Deniz tuzu : Tuzlu su gölleri veya deniz suyunun çok az işleme tabi tutularak suyun buharlaşması ile elde edilir. Suyun kaynağına bağlı olarak buharlaşma sonrası belli iz mineraller ve elementler bırakır . Bu minerallerde deniz tuzuna renk ve lezzet katar .
Deniz tuzu genellikle sofra tuzuna karşı daha sağlıklı bir alternatif olarak önerilir ancak hem sodyum miktarlarını karşılaştırmak hem de iyot ilavesi olup olmadığına bakmak gerekir .

Sofra tuzu : Yer altı tuz yataklarından çıkarılmaktadır. Saf sodyum klorür eldesi için diğer mineralleri ortadan kaldırmak adına daha ağır bir işleme tabi tutulur ve bazı sofra tuzlarında nemi emmesini engellemek ve kümeleşmeyi önlemek için bir katkı maddesi içerir. Sağlıklı bir tiroid fonksiyonu için bu tuzlara iyot ilavesi yapılmaktadır.

Kaya tuzu : Tuz birikintilerinden çıkarılan bir tuz. Yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklı. Hızlı bir şekilde karides , balık , küçük parça etleri pişirmede kullanılır . Soğutulmuş veya oda sıcaklığında hali ile midye , istiridye gibi deniz ürünleri servisinde yatak olarak kullanılır. Genellikle yenilebilen bir tuz olarak kullanılmaz . Büyük kristaller buz ile karıştırıldığında ev yapımı dondurma için gerekli alt sıcaklığı yaratır.

Tuz Alternatifleri : Sodyum kısıtlı bir diyetiniz varsa kullanmanız gereken tuzlardır . Potasyum klorürlü veya magnezyum klorürlü gibi. Ancak her tuz ısıya dayanıklı değildir , paket etiketlerini kontrol edin . Her tuz her kişiye de uygun değil örneğin fazla potasyum almak risk oluşturabilir önce doktorunuza danışın .

Sodyum alımı günlük 2300 mg ın altında olmalıdır . 51 yaş üstündeysek veya yüksek kan basıncı varsa 1500 mg ile sınırlandırmak gerekir . Tuz yerine daha çok yemekleri baharatlarla veya taze otlarla lezzetlendirin .


Paylaş
Yorumlar
Sizin Yorumunuz
* Bütün boşlukları doldurmalısınız.