ŞEBNEM'İN KALEMİNDEN

KENDİNLE HESAPLAŞ

KENDİNLE HESAPLAŞ

NEWSLETTER ÜYELİĞİ

Depresyonla Savaşan Besinler

Depresyonla Savaşan Besinler

Serotonin ruh halini ve iştahı etkileyen doğal bir kimyasal , bir nörotransmitter madde . Tiamin ve folik asit gibi B komplex vitaminler de serotonini etkiler . Doktorlar depresyonla mücadelede beyindeki serotonin seviyelerinin artması için antidepresanlara yönelirler . Beyin bir amino asit olan triptofanı serotonin yapımında kullanır . Serotonin sindirim sisteminde de bulunur ve bazı besinler serotonin seviyelerini azaltıp , arttırabilirler . Triptofandan fakir diyetler düşük serotonin seviyelerine neden olup , bireylerde depresyon , baş ağrıları ve uyku problemlerine yol açar .

Nelerden alabiliriz bu serotonini ???

Tahıllar

B grubu vit. zengin esmer pirinç , buğday tohumu, kepekli tahıllar, maya özü ve bira mayası serotonin üretimine yardımcı .
Kahvaltıda tercih edilecek bir granola , yulaf ezmesi , tam tahıl gevreği yada tam tahıllı bir muffin yemek serotonin arttırımına yardımcı besin öğeleriyle güne başlamanızı sağlar .

Et, tavuk , balık

Somon, taze ton balığı, kırlangıç ​​balığı, sardalye, ringa balığı, uskumru ve pisi triptofandan zengin olup serotoninin mükemmel kaynaklarındandır .
Tavuk , hindi gibi kümes hayvanları serotoninin vücutta ve beyinde optimal seviyelerde kalması için gerekli en iyi triptofan kaynaklarıdır . Et ( sığır , kuzu ) ve karaciğer serotonin oluşturulmasını kolaylaştıran amino asit ve diğer besin öğelerini içerir .

Kuru yemiş ve yağlı tohumlar

Serotonin üretimi için ceviz önemli bir kaynak .
Keten tohumu, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, susam, yerfıstığı, badem ve kaju fıstığı vücutta serotonini artırabilir.

Yağlar

Serotonin üretimi arttırımı için esansiyel yağ asitleri ( omega 3 ve 6 ) gerekli . Balık, ceviz ve keten yağında bulunan omega-3 yağ asitleri , kanola, üzüm çekirdeği, aspur, ayçiçeği ve buğday tohumu yağında bulunan Omega-6 yağ asitleri . Gama-linoleik asit ise mavi-yeşil alg ve siyah frenk üzümü, çuha çiçeği ve hodan yağında bulunur.

Süt ürünleri

Protein zengini yumurta serotonin üretimi için esansiyel yağ asitleri ve aminoasit içerir . Yumurta beyazı iyi bir kaynak . Süzme peynir , çedar ve gravyer peyniri , süt ve yoğurtta serotonin seviyelerini arttırmak ve korumak için iyi besinler .

Meyveler

Muz , kivi , ananas , erik, greyfurt, mango, tatlı ve sulu ve kavunda yüksek serum konsantrasyonu var , bu da serotonin üretiminde kullanışlı hale getiriyor . Domates ve avokadoda beyinde serotonini optimal düzeye getirmek için gerekli besin öğelerinden zengindir .

Sebzeler

Mısır , brokoli , karnabahar , brüksel lahana , ıspanak , kuşkonmaz gibi yeşil yapraklı sebzeler, serotoninden zengin , kabuklu fırınlanmış patates ve mantarda iyi kaynakları . Soya ürünleri ( tofu , soyasütü , soyafasülyesi ) serotonin seviyelerinin stabil kalmasına yardımcı .

Baklagiller

Mercimek, maş fasulyesi, nohut, bezelye, lima fasülyesi ve diğer fasülye çeşitleri vb . Humus , mercimek çorbası ve bu ürünler ile yapılmış besinler serotoninin iyi kaynaklarıdır.

Kakao

Yüksek oranda fenilalanin içerir , depresyon tedavisinde kullanıldığı çalışmalar mevcut . Serotonin üretimini arttırır . %70 ve üstü kakao içeren bitter çikolatalar tercih edilebilir .

Bu besinlerin dışında egzersiz yapmak , güneş ışığı almak , yeterli D vit. , gülmek ve yeterli uyku ruh halini iyileştimede etkilidir .


Paylaş
Yorumlar
Sizin Yorumunuz
* Bütün boşlukları doldurmalısınız.