ŞEBNEM'İN KALEMİNDEN

KENDİNLE HESAPLAŞ

KENDİNLE HESAPLAŞ

NEWSLETTER ÜYELİĞİ

Doygunluk Sağlayan Besinler

Yağsız protein kaynakları olarak yağsız et , tavuk , balık , soyafasülyesi ve yumurta doygunluk hissi sağlar .
Katı besinler sıvı olanlara nazaran daha fazla tokluk sağlar.
Elma içerdiği çözünür lif pektin sayesinde yemek sonrası tüketildiğinde 1-2 saat tokluk sağlar .
Çözünmez lif içeren buğday kepeğide yemekle birlikte bir bardak suyla birlikte 1-2 yemek kaşığı tüketildiğinde yaklaşık 1 saat tokluk sağlar. Yulaf ezmesi de aynı şekilde kullanılabilir .
Yemek öncesi , sonrası veya aralarında yeşil çay içilebilir . İçerdiği fitokimyasal ( EGCG ) sayesinde doyma hissi sağlayan hormon ( kolesistokinin ) faaliyetini arttırır .
Sirkedeki asetik asit besinin midede daha uzun süre kalmasını sağlar bu sayede açlık hormonu ghrelinin salgılanması uzar. Çoğu besindeki glisemik indekside azaltarak kan şekeri iniş çıkışlarını önler. Kırmızı şarap sirkesi bir antioksidan olan resveratrolden de zengindir ve kalp sağlığı açısından öenm taşır . Yemekle birlikte 1 yemek kaşığı kadar tüketilebilir.Yemeğin içeriğine bağlı olaraktan 1-1,5 saat kadar tokluk sağlar .
Çam fıstığı : İçerdiği omega 6 yağ asidi ( pinoleik asit ) doygunluk hormonlarının salınımını arttırır. Bir ara öğün olarak düşünülebilir . En az 30 dk bir doygunluk sağlar .

Bazı mineral eksiklikleri de vücutta bir besine karşı aşırı bir istek duyurmakta :

Çikolata isteğinde magnezyum eksikliği söz konusu . Çiğ kakao ve çiğ yağlı tohumlar ( fındık , badem vb. ) ile giderilebilir.
Tuzlu besinlere ( patates cipsleri veya tuzlu kuruyemişler ) eğilim olması klorid eksikliğinden sağlıklı besinlere deniz tuzu eklenebilir .
Şekerli besinlere bir ihtiyaç olduğunda vücutta krom , karbon , sülfür ve triptofan eksikliğinden kaynaklanır. Krom için bira mayası , elma , muz vb. , karbon için taze meyveler , sülfür için soğan , sarımsak , triptofan için patates , ıspanak vb. tüketilebilr.
Kırmızı ete eğilim arttığında demir eksikliği habercisi ıspanak tüketilebilir .
Yağlı besinler ve karbonatlı içeceklere istek olduğunda brokoli , hardal , şalgam , kurubaklagiller tüketilebilir.
Paylaş
Yorumlar
Sizin Yorumunuz
* Bütün boşlukları doldurmalısınız.