ŞEBNEM'İN KALEMİNDEN

KENDİNLE HESAPLAŞ

KENDİNLE HESAPLAŞ

NEWSLETTER ÜYELİĞİ

Dut

Dut

Kalorisi düşük bu lezzetli ve sulu meyvenin 100 gramı sadece 43 kalori . Bir bardak dut yaklaşık 60 kalori .

Güçlü bir antioksidan olan antosiyanin ve resveratrolü yüksek miktarda barındırır . Kan dolaşımının düzenlenmesine , bağışıklık sisteminin güçlenmesine , kalp hastalıklarınının ve inflamasyonun ( iltihaplanma ) önlenmesine yardımcıdır . Bilimsel çalışmalar berrielerin ( çilek , ahududu , dut , kızılcık , yabanmersini …) tüketiminin kansere , yaşlanmaya , nörolojik hastalıklara , inflamasyona , diyabete ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı potansiyel sağlık etkileri olduğunu göstermiştir .

Mükemmel bir C vitamini kaynağıdır . 100 gramında 36.4 mg C vitamini vardır . Tavsiye edilen günlük alım miktarının % 61 ‘ini karşılar . C vitamininden zengin besinler vücudu serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı korur , enfeksiyon ajanlarına karşı direnç geliştirir ve inflamasyona ( iltihap ) karşı savaşır .
Dut az ama önemli miktarda antioksidan olan lutein , zea-ksantin, ß-karoten ve α-karoten de içermektedir . Yaşlanma ve çeşitli hastalık süreçlerinde rol oynayan oksijenden türetilmiş serbest radikallerin zararlı etkilerinden korunmada etkilidirler . Zea-ksantin retinayı UV ışınlarının zararlı etkilerinden korumaya yardımcıdır .

Dut Berrieler arasında yüksek demir içeriğine sahip meyvedir . 100 g 1.85 mg demir bulunur . Tavsiye edilen günlük alım miktarının % 23’ünü karşılar .

Potasyum , kalsiyum , manganez ve magnezyum içerir . B komplex grubu vitaminleri ( B6 , niasin , B2 ve folik asit ) ve K vitamini içerir . Bu vitaminlerin hepsinin karbonhidrat , protein ve yağ metabolizmasında rolü vardır ..

Potasyumdan zengin olduğu için böbrek hastaları tarafından fazla tüketilmemelidir . Karaciğer fonksiyonu bozuk olanlarda da kötü etkiler oluşturabilmektedir .

Taze , lezzetli, ve ağırlığı olanlara bakın . Çürümüş ve ezilmiş olanları almayın . Oldukça çabuk bozulan bir meyvedir . Yıkanmamış olarak ağzı fermuarlı bir poşet içinde bir haftaya kadar tazeliğini koruyabilir . Akan suyun altından ziyade bir kapta soğuk bir su içinde yıkayın . Bu sayede hem zarar vermemiş oluruz hem de bu yöntem onları oda sıcaklığına getirir , tat ve lezzetini arttırır .
Paylaş
Yorumlar
Sizin Yorumunuz
* Bütün boşlukları doldurmalısınız.