ŞEBNEM'İN KALEMİNDEN

KENDİNLE HESAPLAŞ

KENDİNLE HESAPLAŞ

NEWSLETTER ÜYELİĞİ

Güçlü Bir Probiyotik : Kefir

Güçlü Bir Probiyotik : Kefir

Kefir, kefir taneleri kullanılarak etil alkol ve laktik asit fermantasyonları sonucu elde edilen Kafkas kökenli fermente bir süt ürünüdür . Kefir iç ekosisteminizi dengelemeye yardımcı dost mikroorganizmalar içeren enzim bakımından zengin bir besindir . Kefir esansiyel aminoasitler , tam protein ve değerli B vitaminleri ( B1 , B12 , biotin ) sağlar. Bu vitaminlerin yeterli alınması durumunda gerek böbrek, karaciğer ve sinir sistemine gerekse deri rahatsızlıklarına sayısız fayda sağladığı bilinmektedir. Kefirin içinde bol bulunan esansiyel aminoasit triptofan ile kalsiyum ve magnezyumun sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı , yatıştırıcı etkisi vardır . Bu nedenle depresyon , uyku bozuklukları , dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olanlarda kullanılmaktadır. Vücudumuzda en çok bulunan ikinci mineral olan fosfordan zengindir . Fosfor hücre büyümesi , devamı ve enerji için yağ , protein ve karbonhidratların kullanımını kolaylaştıtır . Kefir hamile ve emziren kadınlar , çocuklar , yaşlılar ve bağışıklık sistemi tehlikede olanlar için mükemmel besleyici bir içecektir . Sütteki laktozun, laktik aside dönüşmesi nedeniyle kefir, laktoz intoleransı olan kişiler tarafından da rahatlıkla tüketilebilir. Kolay sindirilir.

Dengeli ve besleyici bir besin olduğundan sağlıklı bir bağışıklık sistemine katkıda bulunur ve bir antibiyotik tedavisinden sonra iç ekosistemi yeniden yapılandırmaya yardımcı olur , bu açıdan AIDS , kronik yorgunluk ve kanserli hastalarda kullanımı yaygındır . Kefirin düzenli kullanımı bütün bağırsak bozukluklarını hafifletmeye yardımcıdır , gaz oluşumunu azaltır , bağırsak hareketlerini düzenler , sağlıklı bir sindirim sistemi oluşumuna katkıda bulunur . Mükemmel besin içeriği nedeniyle sağlıksız yeme isteğini ortadan kaldırır .
  • Günde en azından 1 su bardağı tüketerek bu sağlıklı ve besleyici içeceği diyetinize bir süt veya süt ürünü alternatifi olarak ekleyebilirsiniz . Ara öğünlerde 1-2 grissini , ince 1 dilim ev yapımı kekle , veya taze bir meyve eşliğinde içimi keyifli olabilir .


Paylaş
Yorumlar
Sizin Yorumunuz
* Bütün boşlukları doldurmalısınız.