ŞEBNEM'İN KALEMİNDEN

KENDİNLE HESAPLAŞ

KENDİNLE HESAPLAŞ

NEWSLETTER ÜYELİĞİ

Günden Güne Önemi Artan Organik Besinler

Günden Güne Önemi Artan Organik Besinler

Organik besin, tarım ürününün işlenmesinde , yetiştirilmesinde hiçbir kimyasal madde ( sentetik tarım ilaçları , antibiyotikler vb. ) kullanılmamasıdır . Şeftali , ıspanak , elma , patates , armut , kış kabağı , ahududu , yeşil fasülye , çilek , üzüm konvensiyonel ( organik olmayan ) olarak yetiştirildiğinde zehirli böcek ilacı kalıntısı barındırırlar . Organik besinler uzun süre dayansınlar diye koruyucular içermediğinden genellikle daha taze ve lezzetlidir . Genetik organizması değiştirilmediğinden sertliği ve dayanıklılığı daha az olabilir. Eşit büyüklükte ve göz alıcı olmayabilir. Bazı bilimsel çalışmalar organik olarak üretilen besinlerde daha fazla besin öğesi bulunduğunu göstermiştir . Diğer besinlerden daha fazla C vitamini, kalsiyum, demir ve ayrıca krom gibi mineral, enzim, mikrobesleyiciler ve kanserle savaşan antioksidanlar içerirler . Organik et , süt ürünleri ve yumurta organik yemle beslenen ve açık erişim izni verilen hayvanlardan üretilmektedir . Hayvanlar doğal davranışlarını korumaları için kendi yaşam alanlarında tutulurlar . Organik hayvancılıkta hormon , antibiyotik , hastalanmadan ilaç verme gibi uygulamalar yer almaz ancak hastalıklara karşı aşılanırlar . Hayvan hastalıkları veya zararlıları dönüşümlü otlama , dengeli beslenme , sağlıklı barınma ve stres azaltma gibi önlemlerle kontrol edilir . Organik sistemler kimyasal maddelere olan ihtiyacı en aza indirmekte ve bu şekilde insan sağlığı ve çevreye zarar verici etkilerini sınırlamaktadır . Çocuklar ve fetüs az gelişmiş bağışıklık sistemleri ve gelişmekte olan vücut ve beyin fonksiyonlarından dolayı tarım ilaçlarından en çok etkilenen , savunmasız grubu oluşturuyor . Erken yaşta bu ilaçlara maruz kalınması gelişimsel gecikmelere , motor fonksiyon bozukluklarına ve davranış bozukluklarına yol açabiliyor . Hamile kadınlar içinde aynı zamanda büyük bir risk faktörü çünkü tarım ilaçları anneden bebeğe rahimden geçebildiği gibi anne sütüyle de geçebiliyor . Sinir sistemini olumsuz yönde etkileyebiliyor . Çoğumuzun vücudunda bilmeden maruz kaldığımız , yıllardan beri birikmiş olan pestisitler ( mantar ilaçları , ot ve böcek ilaçları vb. ) vardır . Bu kimyasalların oluşturduğu beden yükü baş ağrıları , doğum kusurları , zayıf bağışıklık sistemi üstüne ekstra bir zorlanmaya neden olabilir.

En çok hangi besinlerde pestisit kalıntıları olduğunu listelemek gerekirse ;
Elma , Biber , Havuç , Kereviz , İthal Üzüm , Kiraz , Marul , Nektarin , Şeftali ,Armut , Çilek

En az pestisit içeren besinler : Bu besinler kalın kabuklarından , derilerinden ve soyulup tüketildiklerinden dolayı doğal olarak korunmaktadırlar.
Kuşkonmaz , avokado , brokoli , Lahana , Tatlı mısır , Patlıcan , Kiwi , Mango , Soğan , Ananas , Bezelye , Tatlı patates , Domates , Karpuz

Peki biz bu zirai ilaç kalıntılarından nasıl korunacağız ?

Besinleri iyi yıkamak pestisitleri azaltır ancak yok etmez . Kabuklarını soymak yardımcı olur ancak çoğu besinin en değerli kısmı kabuğunun hemen altıdır ve soyulduğunda bu genellikle boşa gider . Yapılabilecek en iyi yaklaşım zengin bir diyet tüketmek , tüketilen sebze ve meyveleri bol su ile yıkamak ve mümkünse organik besin tüketmek . Mümkün olduğunca sezonunda tüketmeye çalışın . Manavlarda , marketlerde organik besinlerin fiyatlarını karşılaştırın , ekonomik olanları satın alın . Her yediğimiz besini organik olarak alamasakta en çok yediğiniz 5-6 besini listeleyip dönüşümlü olarak bunların organik olanlarını satın alıp alamayacağınızı hesaplayabilirsiniz . Tabiki bu listede süt , et , yumurta , ekmek , sebze , meyve gibi temel besin maddeleri olmalı . Her organik gıdanın da sağlıklı olmadığını bilmekte fayda var . Abur cubur ürünlerde organik malzemeler kullanılarak yapılabilir. Unutulmamalıdır ki organik fırın ürünleri , tatlılar ve aperatifler genellikle tuz , yağ , şeker ve kaloriden yüksektir.

Paylaş
Yorumlar
Sizin Yorumunuz
* Bütün boşlukları doldurmalısınız.