ŞEBNEM'İN KALEMİNDEN

KENDİNLE HESAPLAŞ

KENDİNLE HESAPLAŞ

NEWSLETTER ÜYELİĞİ

Hergün bol bol su için diyoruz peki nedenini biliyor musunuz ?

Hergün bol bol su için diyoruz peki nedenini biliyor musunuz ?

1-İştahınızı azaltarak kilo vermeye yardımcıdır . Vücudunuz susuz olduğu zaman yağ hücrelerinin yıkılması zorlaşır bu açıdan diyet yapanlar yeterince su içmezlerse kilo vermeleri zorlaşır .
2-Vücudunuzun düzenli çalışmasını sağlar . Kabızlık veya basur problemi yaşıyorsanız mutlaka liften zengin beslenin denmiştir . Bu kesinlikle problemden kurtulmak için yapılabilecek çözümlerden biri ancak bunun yanında lifin düzenli çalışmasını sağlamak için su içilmelidir . Aksi halde ters tepki yapıp vücudumuz kötü etkilenecektir .
3-Kalp sağlığını korumaya , desteklemeye yardımcıdır . Kasların en sıkı ve ağır çalışanı olarak tam hızda çalışabilmesi için suya gereksinim vardır . Susuz kaldığınızda kanınız kalınlaşır bu durumda kalbin daha fazla çalışması gerekir . Eğer kalbiniz zayıfsa ilerleyen yıllarda ciddi kalp problemleri görülebilir . Günde 5 bardaktan fazla su içinler ile 2 bardaktan az içenler karşılaştırıldığında , 5 bardaktan fazla içenlerin kalp krizi riskine yakalanması riski %41 daha az olarak bulunmuş .
4-Enerjinizi arttırır . Nasıl yetersiz su içilmesi beyninizi yavaşlatıyorsa aynısı vücut içinde geçerlidir . Kaslarınızn %75 i kemiklerinizin % 22 si kanınızın %83 ü su ile doludur. Susuz kaldığınızda bu vücut bölümleri yeterince işlev göremez ve bu da enerji eksikliği , yorgunluk ve bitkinlik ile ilişkilidir .
5-Baş ağrısı ve baş dönmesini azaltır . Baş ağrısında hemen aspirine sarılmanıza gerek yoktur . Vücudunuzun susuz kaldığının bir sinyali olabilir ve su içdikçe kaybolur . Yorgunluk ve bitkinlik hali de susuz kaldığınızın göstergesidir .
6-Cildinizi temizler. Temiz bir cilt oluşumu sağlar . Akne belirtilerinin azaltılmasına yardımcıdır . Kuru bir cildiniz varsa su içmek daha bir nem kazandırıcaktır . Su vücuttan toxinlerin atımına yardımcıdır , vücudu bakteri ve gereksiz materyallerden temizler .
7-Konsantrasyonu arttırır . Beynimiz %85 sudan oluşur . Susuz kaldığımızda bu durum otomatikman konsantrasyonumuzu ve kısa dönem hafızamızı etkiler . Susuzluk beynin enerji seviyelerinin azalmasına neden olur .
8-Enfeksiyonlarla savaşır . İdrar enfesiyonları ve böbrek taşlarından kurtulmak ve önlemek için bol bol su içilmelidir. Ayrıca su içmek solunum yollarını temizlediği için alerjiler ve soğuk algınlıkları için de önemlidir.
9-Daha iyi egzersiz yapmanızı sağlar . Terle birlikte kaybolan sıvıyı suyla birlikte yerine koymak akıllıca bir davranıştır . Egzersiz esnasında su içmeyi aksatmazsanız daha iyi ve daha sıkı bir performans sağlayabilirsiniz .

Suyun tadını mı sevmiyorsunuz ? İşte alternatif çözümler 

Suya taze meyve ekleyin . Limon , lime ( yeşil limon ) , portakal gibi turunçgiller veya taze ahududu , karpuz veya çilek dilimleri ekleyin . Salatalık ve taze nane de ferahlatıcı tatlardır .
Birkaç damla taze meyve suyu damlatın . Kızılıcık , nar , üzüm , elma gibi tatları hafif mayhoş olanlar olabilir .
Kimine göre buzlu suyun tadı oda sıcaklığında servis edilmiş bir sudan daha iyidir . Birkaç aromalı buz küpü suyu lezzetlendirmeye yetecektir . Taze meyve , nane ve salatalık buz küplerini deneyin .
Meyve aromalı bitkisel bir çay deneyin . Kafeinsiz olan şeftali , elma , yaban mersini gibi çayları biraz demlendirin ve sonra soğutun .


Paylaş
Yorumlar
Sizin Yorumunuz
* Bütün boşlukları doldurmalısınız.