ŞEBNEM'İN KALEMİNDEN

KENDİNLE HESAPLAŞ

KENDİNLE HESAPLAŞ

NEWSLETTER ÜYELİĞİ

Kadınlar İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

Kadınlar İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

Besin öğesi açısından zengin yiyecekler kadınlara yoğun yaşamları için enerji sağlarlar . Tam tahıllar , meyveler , sebzeler , sağlıklı yağlar , düşük yağlı süt ürünleri , yağsız protein ile dolu dengeli bir beslenme sağlıklı bir yaşam sürmek için önemlidir. Beslenme bir kadının hayatının farklı evrelerinde farklı roller oynar . Çocuklukta besinler büyümek için yakıt olarak kullanılırken , çocuk doğurma yıllarında doğurganlık , sağlıklı gebelik ve kronik hastalıklardan korunmada rol oynar . Yediğimiz her besin ilerisi için iyi veya kötü bir yatırımdır , zinde ve sağlıklı bir yaşam için tükettiğimiz besinlere dikkat etmemiz gerekir .

Menopoz ve Ağırlık Kontrolü

İstenmeyen kilolar hemen hemen her yaşta sinir bozucu olabilir ancak menopozun herhangi bir evresindeyseniz bunun kaçınılmaz bir son olduğunu düşünüyor olabilirsiniz . Özellikle östrojen hormonunun düzensizlikleri , stres , yetersiz uyku bazı menopoz dönemindeki kadınlarda çoğunlukla karın bölgesinde gözlenen kilo artışına sebebiyet verebilir . Bu karın bölgesindeki yağlanma kalp hastalığı , yüksek kan basıncı , insulin direnci ile sonuçlanır ki bu da diyabet riskini ortaya çıkarır . Tabi ki bunların önüne geçmek mümkün . Doğru bir şekilde beslenerek ve hayatımıza hareket katarak hepsini ortadan kaldırabiliriz .
Yaşlandıkça kas kütlemizde kayıp olur eğer kaybolan kaslarımızı yerine koymazsak daha az kasımız ve daha çok yağımız olur bu da metabolik hızımızda yavaşlamayla sonuçlanır . 40 lı ve 50 li yaşlarınızda aktif olmanız metabolizma hızınızı kuşkusuz arttıracaktır. Fiziksel aktivite günlük rutininizin bir parçası haline gelmeli ki bir fayda sağlayabilelim . Haftada en azından 3 kez 30-45 dakikalık bir aerobik aktivite yapın ve en azından haftada iki kez ağırlık egzersizleri uygulayın . Bu egzersizler sadece kaybolan kas kütlenizi kazanmanıza yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda kemiklerinizdeki mineral kaybını önleyecek ve osteoporozisden korunmanızı sağlayacak . Bir koşu bandının kölesi olmanıza gerek yok size zevk veren bir aktivite elbette ki vardır . En basitinden merdiven inip çıkabilir , düzenli yürüyüşler yapabilirsiniz.

İyi Beslenin !
Diyetiniz de yapacağınız ufak değişiklikler kilo artışını önleyecektir .

Muz , kayısı , avokado , patates potasyumdan zengindir ve kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur .
Yaban mersini , kivi , nar , elma : C vitamininden zengindir , bol miktarda antioksidan içerirler . Kalorisi düşük ve yüksek lif içeriklidirler .
Koyu , yeşil yapraklı sebzeler ( ıspanak , semizotu , brokoli … ) : Kalsiyumdan ve K vitamininden zengindirler , kemik sağlığı açısından faydalıdırlar .
Somon , ceviz , keten tohumu : Omega 3 ten zengin besinler iyi kolesterolü yükseltir . Yağlı balıklar iyi D vitamini kaynaklarıdır ve kalsiyum emilimini arttırır.
Tam tahıllı ekmek ve yulaf ezmesi : Yapılan çalışmalar çözünür lif içeren besinlerin kolesterol düşürücü etkiye sahip olduğunu göstermiştir .
Su : Liflerin taşınmasına yardımcıdır , zinde tutar , sıcak basmalarını hafifletir . Bol bol için .
Yoğurt : Kasiyumdan zengindir , prebiyotiktir sindirime yardımcı olur .Yağsız , düşük yağlı , D vitamini ile zenginleştirilmiş olanları tüketebilirsiniz .
Soya : Bazı çalışmalar soya sütü , tofu gibi isoflavon içeren besinlerin östrojen benzeri aktivite gösterdiğini ve vücutta eksilen östrojen seviyelerini düzenlemeye yardımcı olduğunu bulmuştur . Sıcak basmalarını da önlediği bazı çalışmalarda gösterilmiştir . Ancak ailesinde meme kanseri geçmişi veya soya ilgili herhangi bir sorunu olanların tüketmeden önce doktora danışmaları gerekir .
Tuz tüketimini ve alkol tüketimini sınırlandırmak gerekir . Günde silme 1 tatlı kaşığından fazla tuz kullanmayın ve çok isteniyorsa en fazla bir alkollü içki alınabilir . Çok fazla sıcak basmasıyla karşı karşıyaysanız baharatlı besinleri ve kafeini biraz kısmakta fayda var .


Paylaş
Yorumlar
Sizin Yorumunuz
* Bütün boşlukları doldurmalısınız.