ŞEBNEM'İN KALEMİNDEN

KENDİNLE HESAPLAŞ

KENDİNLE HESAPLAŞ

NEWSLETTER ÜYELİĞİ

Meyvelerle İmtihanımız

Meyvelerle İmtihanımız

Sağlıklı bir yetişkin birey gün içinde 3-5 porsiyon arası meyve alabilir. Miktarlar bireyin yaşına, boyuna, kilosuna, fiziksel aktivitesine, diyetin enerji içeriğine vb.etkenlere bağlı olarak değişebilmektedir. Kilo verme amaçlı düşük kalorili diyet uygulayanlarda 2-3 porsiyon arası meyve tüketebilirler. Meyve tüketimi gün içinde yağsız protein kaynakları ve sağlıklı yağlar ile dengelenmez ise kilo alımını arttırır. Tabiki herhangi bir makrobesin öğesini ( fazla protein almak vb.) fazla tüketmekte kilo artışına sebep olur.

Meyvelerin glisemik indeksleri tüketimde dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Glisemik indeks tercih edilen besinin tüketildikten sonra,kan şekeri seviyesini ne kadar çabuk arttıracağını belirten bir ölçümdür. Fazla alınan besin enerji olarak harcanmaz ise yağ olarak depolanır. Dolayısıyla kaynağı ne olursa olsun fazla şeker alımı sorun yaratır.Düşük glisemik indekse sahip meyveler: yaban mersini, armut, elma, çilek, erik, şeftali, greyfurt, kiraz vb. Kuru meyvelerin şeker içerikleri kurutma işlemi ile daha konsantre hale gelip arttığından glisemik indeksleri de yüksektir. Meyve suları da lif içermediği için yüksek glisemik indekse sahiptirler. Kilo verme sürecinde herhangi bir meyveden kaçınmanıza gerek yoktur. Meyve sularını kendiniz sıkmıyor iseniz hazır olanlarını tüketmeyin. Kavun, karpuz, kivi, ananas gibi yüksek şeker içeren bir meyve yiyecek iseniz bunu aşırıya kaçmadan yapıp, düşük glisemik indekse sahip meyvelerle birlikte tüketebilirsiniz. Mevsimine uygun meyve yiyin.Hem daha lezzetli, hem daha taze hem de daha fazla besin öğesi içerir ve daha uygun fiyatlıdırlar. Kabuğu ile yenen meyveleri iyice yıkadıktan sonra soymadan tüketin. Meyvelerin 1 porsiyon miktarlarını mutlaka öğrenin.

Pratik olarak; büyük meyvelerin 1 porsiyonunu avuç içinize sığdıkları kadar, küçük meyveleri çilek gibi 7-8 adet, üzüm, kiraz vb. daha küçükleri 14-15 adet, kavun/karpuz gibi meyveleri iki elinizle üçgen yapıp bundan 2 tane/2 dilim olacak şekilde, kuru meyveleri de kuru üzüm, dut kurusu, yaban mersini vb. 1 yemek kaşığı kadarını 1 porsiyon olarak düşünebilirsiniz.


Paylaş
Yorumlar
Sizin Yorumunuz
* Bütün boşlukları doldurmalısınız.