ŞEBNEM'İN KALEMİNDEN

KENDİNLE HESAPLAŞ

KENDİNLE HESAPLAŞ

NEWSLETTER ÜYELİĞİ

Ofiste Beslenme

Ofiste Beslenme

Ağır tempolu ve yoğun ofis çalışmaları kişiyi sağlığından etmeye yeter de artar . Önce ruhen ve bedenen sağlıklı olmalıyız ki zevkle ve isteyerek çalışalım .
Bu yüzden ofis içinde birkaç adım atıp , dolanıp , esneme hareketleriyle bir şekilde vücudu hareketsizlikten uzak tutmak gerekli . Ayrıca mutlaka 3 ana öğün , 3 ara öğün şeklinde beslenmeye çalışılmalı . Lif alımı arttırılmalı . Bu sebeple günde en az 2 porsiyon sebze ve 2-3 porsiyon meyve tüketilmeli . Hazır işlenmiş gıdalardan , yağlı ve tuzlu besinlerden , ağır şerbetli tatlılardan , hamur işlerinden , meşrubatlardan ve gazlı içeceklerden uzak durulmalı . Kahve ve çay tüketimi de azaltılmalı . Bunlar yerine hazıma yardımcı , yatıştırıcı özelliği olan çaylar ( rezene , adaçayı , ıhlamur , zencefil , yeşilçay ) denenebilir . Süt ve ürünleri yarım yağlı veya yağsız tercih edilmeli . Et alırken yağsız olmasına dikkat edilmeli .

Çekmecelerde çikolata , gofret , şekerlemeler , kekler , poğaçalar vb. Yerine daima sağlıklı ara öğünler ( kuru/taze meyveler , kutu süt , galeta , diyet bisküvi , fındık , ceviz vb. ) bulundurulmalı . Şirket yemekhanelerinde genellikle ağır , yağlı yemekler pişirilir . Mümkünse düşük kalorili olanlar tercih edilmeli . Et varsa yağsız kısmından , yanına sebze yemeğiniz , bir bardak kadar yoğurdunuz , 1-2 dilim ekmeğiniz ve salatanız olmalı . Bunlar dışında patates püresi , kızarmış patates , pilav , makarna , börek hergün hergün tercih edilen besinler olmamalı . Çorba var ise küçük bir kepçe bir dilim ekmek yerine tüketilebilir. Bir yemekhane mevcut değil ise evden tam tahıllı ekmek arasına et/tavuk/balık veya peynir koyup , bol yeşillikle beraber bir sandviç hazırlayıp yanına bir kutu ayran , bir porsiyonda meyve ekleyerek sağlıklı bir öğün oluşturabilirsiniz .
İşe mutlaka kahvaltı edip gelmeye çalışılmalı . Kalkıp 1-2 bardak ılık suyumuzu içip metabolizmamızı harekete geçirdikten sonra yarım saat içinde kahvaltı etmemiz gerekli . Bu 2 dilim tahıllı ekmek , bir dilim az yağlı peynir , bol yeşilliği , 4-5 adet zeytini içeren bir kahvaltı da olabilir , 1 bardak az yağlı süt ile 2-3 yemek kaşığı yulaf ezmesi de olabilir veya bir porsiyon meyve ve yanına bir bardak kadar az yağlı süt de olabilir .


Paylaş
Yorumlar
Sizin Yorumunuz
* Bütün boşlukları doldurmalısınız.