ŞEBNEM'İN KALEMİNDEN

KENDİNLE HESAPLAŞ

KENDİNLE HESAPLAŞ

NEWSLETTER ÜYELİĞİ

Prebiyotikler ve Probiyotikler

Prebiyotikler ve Probiyotikler

Prebiyotikler mayalanabilir lif olarak da adlandırılmakta , sindirilemeyen besinlerdir . Probiyotikler için besin kaynağıdır . Her ikisi birlikte bağırsak sağlığı için çalışırlar . Prebiyotikler doğal olarak meyvelerde ( berrieler , muz ) , sebzelerde ( yeşil yapraklı sebzeler , enginar , soğan ) , tahıllarda ( arpa , buğday , yulaf ) bulunur . Süt ürünleri ve diğer işlenmiş gıdalarda da bulunabilir .

Probiyotikler ise canlı bakteri kültürleridir . Bağırsaklardaki bakterileri oluşturmaya veya değiştimeye yardımcıdır . Marketten satın alınan yoğurtlar Laktobasiller veya bifidobakterleri içerdiğinden canlı bakteri kültürleri almış olursunuz . Kefir gibi fermente süt ürünleri de aynı kültürleri içerir . İyi bakteriler içerdiklerinden sindirim sistemine yardımcı oldukları gibi bağışıklık sistemini de güçlendirirler .

Hem prebiyotikleri ( tahıllar , sebze ve meyveler ) , hem de probiyotikleri ( süt ve ürünleri ) günlük beslenmenizde bulundurun . Bazı durumlarda prebiyotikler gaza neden olabilir , aşırıya kaçmayın .

Paylaş
Yorumlar
Sizin Yorumunuz
* Bütün boşlukları doldurmalısınız.