ŞEBNEM'İN KALEMİNDEN

KENDİNLE HESAPLAŞ

KENDİNLE HESAPLAŞ

NEWSLETTER ÜYELİĞİ

Sağlıklı Beslenmeye Kurban Bayramı ‘nda da Devam

Sağlıklı Beslenmeye Kurban Bayramı ‘nda da Devam

1- Mutlaka veteriner kontrolünden geçmiş kurbanlık alın ve kesilen kurbanı 1-2 gün ( 24-48 saat ) soğutucuda beklettikten sonra tüketin .
Etleri kesinlikle oda sıcaklığında çözdürmeyin , buzdolabında veya mikrodalga fırında çözdürün . Pişireceğiniz miktarda et çözdürün , çözdürülen etleri hemen pişririn , tekrar dondurmayın.

2- Pişirirken haşlama , fırın , ızgara yöntemlerini tercih edin . Mangal yapacaksanız et ile ateş arasında 15 cm mesafe bırakın . Etleri kömürleşecek şekilde kızartmayın . Bu hem vitamin , mineral kaybına neden olur hemde kanserojen madde oluşumunu arttırır . Özellkle kurban etlerinde ızgara ve mangal yöntemiyle pişirmede etin iyi pişmiş olmasına mutlaka dikkat edin. Genellikle bu yöntemlerde etin iç kısımlarının iyi pişmemesinden ve hayvanlardaki hastalıkların insanlara geçme riskinden ötürü ızgara ve mangaldan ziyade etleri kaynatma yöntemi ile pişirmeye ağırlık vermeye çalışın.

3- Kavurma ve kızartmalardan uzak durun . İlla ki kavurma yapacaksanız kuyruk yağı ve tereyağ gibi doymuş yağdan zengin katı yağları tercih etmeyin . Kendi suyunda kısık ateşte pişirin . Et koyduğunuz yemeğe bir daha yağ eklemeyin . Etin kendi yağı pişirmek için yeterlidir. 

4- Kırmızı et hayvansal proteinin ana kaynaklarındandır , demir , çinko ,ve B12 gibi vitamin ve mineraller içerir ancak kolesterol ve doymuş yağdan da zengindir . Demir emilimini arttırmak için etin yanına C vitamininden zengin koyu yeşil yapraklı sebzeler ( ıspanak , pazı , semizotu , brokoli vb. ) veya salata ( domates , biber , marul , maydanoz , roka , dereotu ,tere vb. ) tercih edin . Et tüketiminde porsiyon kontrolünü iyi ayarlamak gerekir . Kişi başı günde 3-4 ( 90-120 g ) köfte kadar et tüketilebilir . Etin yağlı kısımlarını mutlaka ayırın , sakatatları tüketmeyin .Yağlı etler özellikle yaşlılar , şeker hastaları , kalp ve damar hastaları , karaciğer hastaları , mide –bağırsak rahatsızlıkları olanlar , kan yağları yüksek bireyler , kilo vermek isteyenler ve kolesterolü yüksek bireyler için oldukça zararlıdır . Hergün hergün et yemeyin . Sebze , meyve ve tahıllardan zengin bir beslenme planı oluşturun . Et sindirimi zor bir besin olduğundan mümkünse öğle yemeklerinde tercih edin . Fazla tüketilen et aynı zamanda midede şişkinliğe , hazımsızlığa, aşırı protein alımından ötürü ürik asit seviyelerinin yükselmesine , bunun sonucu olarak gut hastalığı ve böbrek taşı oluşum riskine ve vücuttan kalsiyum atımının artmasına neden olur.

5- Aşırı yağlı , tuzlu ve soslu besinlerden uzak durun . Kremalı , şerbetli , hamur tatlı tüketiminden ziyade ara öğünlerde haftada 1-2 gün sütlü veya meyveli tatlıları tercih edin . Mevsimi itibariyle elma , armut , kabak ve ayva tatlısı tercih edilebilir . Çikolata tüketiceksek tercihinizi %50-70 kakao içeren bitter çikolatalardan yana kullanın . Çay , kahve tüketiminde aşırıya kaçmayın . Hazır meyve suları , gazlı , kolalı içeceklerden uzak durun . Su tüketimini arttırın . Bunun yanı sıra ayran , şekersiz limonata , komposto , hoşaf , rezene , adaçayı , zencefil vb. bitkisel çaylar tercih edilebilir . Fiziksel olarak her daim aktif olun . Açık havada yapacağınız yürüyüşleri günlük rutininizin bir parçası haline getirin .


Paylaş
Yorumlar
Sizin Yorumunuz
* Bütün boşlukları doldurmalısınız.