ŞEBNEM'İN KALEMİNDEN

KENDİNLE HESAPLAŞ

KENDİNLE HESAPLAŞ

NEWSLETTER ÜYELİĞİ

Sağlıklı olmanın püf noktaları

Sağlıklı olmanın püf noktaları

Yemeğinizin temelini nişastalı besinler ( ekmek , tahıllar , pirinç , makarna vb ) oluşturmalıdır . Tam tahıllı olanlar her zaman önceliğiniz olsun . Daha fazla lif ve besin öğesi ( kalsiyum , demir , B grubu vitaminler ) içerirler . İyi enerji kaynağıdırlar . Uzun süre tok tutmaya yardımcıdırlar .

Meyve ve sebzeyi bol tüketin . Meyve porsiyonlarına dikkat edin . En az 5 porsiyon çeşitli sebze ve meyve tüketilmeye çalışılmalı 

Daha fazla balık tüketin . Her hafta bir porsiyon yağlı balık (Somon, uskumru, alabalık, ringa, taze ton balığı, sardalye ) eklemeye çalışın . Omega 3 yağ asitlerindan daha zengindirler .

Doymuş yağ ve şeker tüketimini kesin . Bitkisel yağları ( zeytinyağı , ayçiçek , kolzatohumu yağı vb. ) , avokado , yağlı balık ve yağlı tohumları ( badem , ceviz , yerfıstığı , fındık vb . ) tercih edin .

Daha az tuz tüketmeye çalışın . Günlük 6 gramı geçmeyin . 100 gramında 1,5 g tuzdan fazla varsa o besinin tuz içeriği yüksektir . Besin etiketlerini okumaya çalışın ve tuz içeriği düşük olanlara yönelin.

Aktif olun . Ne çok zayıf ne çok şişman sağlıklı bir kiloda olmaya çalışın . Bir spor salonuna yazılmamız gerekmez , en azından yürüyüşü günlük rutinimiz haline getirebiliriz .

Bol bol su için . Meşrubat ve gazlı içiecekler eklenmiş şeker içerdiğinden uzak durun . İklime göre değişkenlik göstersede en az 8-10 bardak su tüketimi olmalıdır .

Kahvaltıyı asla atlamayın . Vitamin , mineral ve gün için gerekli olan enerjinin en önemli kısmını karşılar .

Paylaş
Yorumlar
Sizin Yorumunuz
* Bütün boşlukları doldurmalısınız.