ŞEBNEM'İN KALEMİNDEN

KENDİNLE HESAPLAŞ

KENDİNLE HESAPLAŞ

NEWSLETTER ÜYELİĞİ

Sarımsağın Sağlık Faydaları

1 ) Kanseri önler .
· Çalışmalar sarımsak yemenin göğüs kanseri riskini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiş. Çin populasyonunda yapılan bi çalışmada haftada 2 kez çiğ sarımsak yiyenlerin kansere yakalanma riskleri yarı yarıya azalmış .

2 ) Kan şekerini düşürür .
· Klinik bir çalışmada , Metformin ve sarımsak özü alan hastalarda tek başına metformin alanlara göre daha iyi bir glisemik kontrol sağlanmış . Ayrıca sarımsak alan grupta düşük trigliserid ve total kolesterol seviyeleri varmış .

3 ) Besin zehirlenmelerine karşı savaşır .
· Bilim adamları besin zehirlenmelerinde sıklıkla karşılaşılan Campylobacter jejuni bakterisine karşı geleneksel antibiyotiklerden ziyade sarımsağın yüz kat daha etkili olduğunu saptamışlardır .

4 ) Artiriti önler .
· Araştırmacılar allium sebzelerinden ( soğan , sarımsak , pırasa ) yüksek bir diyet tüketen kadınlarda kalça artiritinin görülme oranı daha az . Bu sebzelerde bulununa dialil disülfür denilen bileşik eklemlerde kıkırdak yıkılımını engeller .

Sarımsağı ezilmiş ve çiğ olarak tüketin . Kuru veya toz sarımsak yerine sevilen yemeklerde taze olarak kullanın . Ezildiğinde hidrojen sülfit açığa çıkar bu da sağlıklı kan basıncı seviyelerini destekler ve kalp üzerinde sayısız olumlu etkisi vardır . Tadını seviyorsak pişmiş yemeklere koymak yerine çiğ tüketilebilir çünkü pişirme işlemi hidrojen sülfit oluşumunu engeller .

Kötü kokusundan ötürü çiğ yenmez bu diyorsanız ; yapılan bir çalışmada sütle birlikte tüketiminin ağız kokusunu azalttığı bulunmuş .
Paylaş
Yorumlar
Sizin Yorumunuz
* Bütün boşlukları doldurmalısınız.