ŞEBNEM'İN KALEMİNDEN

KENDİNLE HESAPLAŞ

KENDİNLE HESAPLAŞ

NEWSLETTER ÜYELİĞİ

Sonbaharın A vitamini zengini sebzesi BAL KABAĞI

Sonbaharın A vitamini zengini sebzesi BAL KABAĞI

Kabak % 90 dan sudan oluşur . Lif içeriği yüksek ve kalorisi düşüktür. 1 bardak haşlanmış , süzülmüş , pişmiş , tuzsuz kabak 49 kaloridir . 2 gram protein , 12 gram karbonhidrat ve 3 gram diyet lifi içerir . İyi bir C vitamini kaynağıdır .

Hastalıklara karşı savaşan bütün besin öğelerini (potasyum, pantotenik asit, magnezyum , C ve E vitamini , demir , çinko , selenyum , kalsiyum , niasin ve folat içerir .

Kabağın parlak turuncu rengi onun önemli bir antioksidan olan beta karotenden zengin olduğunu gösterir . Beta karoten bitki karotenoidlerinden biridir ve vücutta A vitaminine dönüşür . A vitaminine dönüşümüyle beta karoten sağlık için önemli fonksiyonları gerçekleştirir . Mevcut çalışmalar betakaroten içeren zengin bir diyetin bazı kanser türlerine ( akciğer , kolon , mesane , serviks , meme , cilt ) yakalanma riskini azaltabildiği ve kalp hastalığına karşı koruma sağladığını göstermiştir .

Beta karoten diğer hastalıkların yanı sıra katarakt ve yaşlanmanın getirdiği dejeneratif ( dokuların normal yapılarının bozulup , fonksiyonlarını yapamayacak hale gelmesi ) etkilerin oluşum riskini azaltmaktadır .

Diğer beta karoten kaynakları : Havuç , kabak , brokoli , tatlı patates , kayısı ve yeşil yapraklı sebzelerdir . A vitamininden zengin besinleri günde 1-2 porsiyon tüketmek yeterlidir . Aşırı tüketimi derinin renginin sarıya dönmesine neden olur .

Paylaş
Yorumlar
Sizin Yorumunuz
* Bütün boşlukları doldurmalısınız.