ŞEBNEM'İN KALEMİNDEN

KENDİNLE HESAPLAŞ

KENDİNLE HESAPLAŞ

NEWSLETTER ÜYELİĞİ

Süt Alternatifleri

Soya sütü
Süte ( inek , keçi , koyun ) en yakın benzerlikte besin öğesi içerir. Bir porsiyonu 8-10 g protein içerir ve genellikle kalsiyum , A ve D vitamini ve riboflavin ile zenginleştirilmiştir. Soya isaflavonları kalp hastalığını önlemede ve günlüj 10 mg alımı da göğüs kanseri görülme riskini % 25 azaltmakta. Soya menapozal kadınlarda tüketildiğinde östrojen benzeri aktivite gösterdiğinden sıcak basmaları gibi semptomlarda azalma sağlamakta .

Badem sütü
Süt ( inek , keçi , koyun ) ve soya sütünden daha az protein içerir . % 2 yağlı bir sütün 1/3 kadar bir kalori sağlar . Bir bardakta günlük önerilen E vitaminin % 50 sini karşılar ancak diğer vitamin , mineral ve yağ asitlerinden yoksundur.

Pirinç sütü
Süt alternatifleri arasında en hipoallerjenik olandır . İnek sütüne kıyasla yüksek karbonhidrat , düşük protein içerir. Sulu dokusu nedeniyle pişirme de kullanılması uygun değildir . Kalsiyumla zenginleştirilmiş olanları tercih edilmeli .

Hindistan cevizi sütü
Tam yağlı süte dokusu ile en yakın olan süt . Bir porsiyonunda ( bir bardak ) 5 gram doymuş yağ bulunur . Aynı zamanda 80 kalori olup , 1 g protein , 100 mg kalsiyum içerir . %1 yağlı sütün bir bardağında ise 100 kalori , 8 g protein ve 300 mg kalsiyum bulunur .

· Süt ürünleri tüketimini kesecek iseniz diğer tüm besinler ile eksik kalan besin öğelerini telafi edip etmediğinize dikkat edin veya süte en yakın besinsel içeriğe sahip bir süt alternatifi seçin. Aromalı sütlerden uzak durun , yüksek şeker ilavesi olabilir.

İnek ,keçi ve koyun sütü arasındaki farklara gelirsek :


Bir bardak sütte ( inek ) : 8 gram protein , 11 g karbonhidrat , 8 gram yağ
Bir bardak sütte ( koyun ) : 15 gram protein , 13 gram karbonhidrat , 17 gram yağ
Bir bardak sütte ( keçi ) : 9 gram protein , 11 gram karbonhidrat , 10 gram yağ

İnek sütünde selenyum ve D vitamini daha fazla . C vitamini , Vitamin B12 , folat , kalsiyum ve magnezyum koyun sütünde daha yüksek . Vitamin A , K , E ve B6 keçi sütünde daha fazla . Keçi ve koyun sütü daha az laktoz içerir , sindirimi daha kolaydır.


Paylaş
Yorumlar
Sizin Yorumunuz
* Bütün boşlukları doldurmalısınız.