ŞEBNEM'İN KALEMİNDEN

KENDİNLE HESAPLAŞ

KENDİNLE HESAPLAŞ

NEWSLETTER ÜYELİĞİ

Tavuk Gerçekleri

Tavuk Gerçekleri

Yüksek kalite protein
· Düşük fiyatlı
· Çoğu ete kıyasla total ve doymuş yağdan fakir .
Göğüs eti 100 gramı 3 g dan az yağ içerir . Ortalama diğer derisiz siyah etler 100 gramında 5 ila 7 g yağ barındırır . Kuzu ve sığır etinde olduğu gibi koroner kalp hastalığına neden olabilecek trans yağları içermez.
· Diğer etlerin aksine tavuk eti önemli besin öğeleriyle zenginleştirilebilir.
Örneğin etlik tavukların yemlerine omega 3 kaynağı olan keten tohumu karıştırıldığında etin 100 gramındaki 86 mg omega 3 miktarı 283 mg a çıkmakta . Yapılan bir çalışmada da 0.24 mg selenyumla zenginleştirilmiş yemle beslenen tavuklarda göğüs etinin 100 gramındaki selenyum miktarı 8.6 mikrogramdan 41 mikrograma çıkmış. Bu da tavsiye edilen günlük miktarın % 65 inden fazla . Selenyum bazı kanser türlerini önlemede önemli role sahip kuvvetli bir antioksidan.

· B grubu vitaminlerinden zengin ( niasin , B3 , Pantotenik asit ( B5 ) ve B6 )
Enerji metabolizmasında önemliler . Hücrelerin kullanabilmesi için karbonhidratları enerjiye çevirirler.Hücreler için sağlıklı yağların yeterli üretimini sağlarlar . Sağlıklı bir sinir sistemi , saç , tırnaklar ve deri için gereklidir.

Pazar günü Akhisar Keskinoğlu fabrikasını gezip , bütün üretim aşamalarını da gözlemlemiş bir diyetisyen olarak :

Tavukla ilgili ESAS GERÇEKLER :
¨ Bir tavuğun bir günde 3 kez yumurtlaması hamile bir kadının 1 yıl içinde 3’er arayla 3 çocuk doğurmasının mümkün olmadığı gibi doğru değil . Bir tavuğun fizyolojisi günde 3 kez yumurtlamaya uygun değil . 23-26 saat arasında yumurtlama süresi içinde anca 1 KEZ YUMURTA alınabilir.

¨ Hayvan hasta değilse hiçbir şekilde antibiyotik verilmesi söz konusu değil . Antibiyotiklerin vücuttan arınma süreleri bazılarında 1-2 gün , bazılarında 7-10 güne uzayabilir. Piliçler arındırıldıktan sonra kesime sevk edilir. Kesime en az 14 gün kala antibiyotikler kesilir. Antibiyotik kalıntıları T.C Gıda , Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çok ciddi denetlenmektedir .

¨ Tavukların yetiştirlmesinde hormon kullanılmamaktadır. Hormon uygulaması iğneyle yapılır. 20 bin , 30 bin tavuğu olan bir işletmenin hormon uygulması için istihdam etmesi gereken personel sayısını bir düşünün. Böyle bir maliyeti kimse kaldıramaz ve beklenen bir fayda da yoktur. Uzun yıllar boyunca ( 50-60 yıl ) tavuklarda kaliteli ırkların seçilip , birleştirilmeleri elde edilen ırkların çok hızlı büyümesi ve gelişmesiyle sonuçlandı. Hormona gereksinim olmadan zaten 6-7 hafta içinde tavuklar 2,5-3kg ağırlığına ulaşmaktadırlar. Antibiyotikler gibi hormon kullanımı ülkemizde yasaktır ve denetim altındadır .

¨ Organik tavukların paketli tavuklara istinaden daha uzun sürede pişmelerinin nedeni köydeki tavukların uzun süre beslenip , yaşlarının fazla olması ( yaşı 1 yılı aşkın olanlar ) ve kas yoğunluğundan ötürü etlerinin sert olmasından kaynaklanıyor. Piyasadaki tavuklar ise 39 ila 45 günlük olduğundan ( 45-60 günde olabilmekte ) ve pişme kalitesi ve et kalitesi açısından en iyi sonucu veren tavuklar birleştirildiğinden daha kısa sürede pişiyorlar . Tavuklar kesinlikle 20-25 gün gibi kısa sürelerde kesilmez. Böyle bir koşulda canlı yemden faydalanıp istenilen ağırlığa ulaşamaz .

¨ Mısır üretimi ihtiyaçtan fazla dolayısıyla yemlerde kullanılan mısır %100 GDO suzdur . Türkiye’de yetiştirilen mısırdada GDO kullanımı yasaktır. Tavukların yediği yemlerden de kansorejen madde bulaşması mümkün olmadığı gibi bunla ilgili herhangi bir bilimsel veride bulunmamakta.

§ Keskinoğlu Tv ‘den tavukları yetiştirilmesinden kesim sürecine kadar 7 gün 24 saat canlı izlemek mümkün .
§ Tavukla ilgili çıkan asılsız , bilimsellikten uzak haberlere inanmayın . Güvendiğiniz markaların paketli ürünlerini rahatlıkla tüketebilirsiniz.


Paylaş
Yorumlar
Sizin Yorumunuz
* Bütün boşlukları doldurmalısınız.