ŞEBNEM'İN KALEMİNDEN

KENDİNLE HESAPLAŞ

KENDİNLE HESAPLAŞ

NEWSLETTER ÜYELİĞİ

Tehlikeli Detox Diyetleri

Tehlikeli Detox Diyetleri

Konu detoxa gelince bu diyetin ne içerip ne içermemesi gerektiği konusunda herkesin ayrı bir görüşü var . Herkes tarafından takip edilebilecek spesifik bir diyet söz konusu değil . Genel olarak bir detox diyeti tüketilen besinlerde belli değişiklikler yapılarak vücudu toksinlerden ve kirleticilerden arındırmayı hedefler . Tipik olarak bir detox diyeti çiğ sebze ,meyve ve su ile sınırlı bir açlık dönemi ile başlayan diyet takibini gerektirir . Bazı detoxların korkutucu kısmı bağırsak ve karaciğeri temizlemek için kullanılan bitkisel laksatifler ve kolon temizleyicilerdir . Bu tarz diyetler 7-10 gün sürdürülebilmektedir .

İnsan vücudunun en iyi özelliği sindirilen toksinleri otomatik olarak atmasıdır . Karaciğer ve böbrekler toksinlerden kurtulmada verimli ve etkin bir şekilde en iyi işi yaparlar .

Detox diyetlerinin vücuttan toksin uzaklaştırılmasına yardımcı olduklarına dair herhangi bir kanıt yoktur .
Ciddi kalori kısıtlaması olan bu diyetlerde anemi ( kansızlık ) , kan şekeri düşüklüğü , düzensiz kalp atışları gibi yan etkiler mevcuttur .

Vücudunuzu illa ki temizlemek istiyorsanız sebze ve meyvelerden zengin bir diyet , tam tahıllar , kurubaklagiller , ve sağlıklı doymamış yağlar ( avokado , zeytinyağ , fındık vb. ) ve su tüketimi tercihiniz olsun . Alkolü sınırlayın ve düzenli fiziksel aktivite ( hergün en az 1 saat ) edinin .


Paylaş
Yorumlar
Sizin Yorumunuz
* Bütün boşlukları doldurmalısınız.