ŞEBNEM'İN KALEMİNDEN

KENDİNLE HESAPLAŞ

KENDİNLE HESAPLAŞ

NEWSLETTER ÜYELİĞİ

Yazın Besin Güvenliği

Yaz aylarında gıda kaynaklı hastalık riskinde iki nedenden dolayı artış gözlenir . İlk olarak yazları hava sıcak ve nemlidir bu yüzden salmonella , e.coli gibi gıda kaynaklı hastalıklara sebep olan bakteri türleri sıcak ve nemli ortamlarda hızla çoğalırlar . İkinci olarak yaz aylarında açık hava aktivitelerinde artış olur . Pikniklerde ve kamp gezilerinde yenen veya pişirilen yemeklerin hazırlanması ve saklanması için güvenilir yıkama ve soğutma imkanları bulmak zordur . Besin zehirlenmelerine karşı yaşlılar , bağışıklık sistemi düşük olanlar ve hamileler özellikle dikkatli olmalıdırlar . Gıda kaynaklı hastalıkların en yaygın belirtileri mide krampları , bulantı , kusma , ishal , ateş ve baş ağrısıdır . Bakteri , virüs ve parazitin türüne bağlı olarak kontamine olmuş besini yedikten bazen birkaç saat , bazen birkaç gün veya birkaç hafta sonra ortaya çıkabilir . Çoğu insan tamamen iyileşir , nadir olarak ölümcül olabilen beyin enfeksiyonları ve kan zehirlenmeleri görülebilir . Bazı basit kurallara uyarak besin zehirlenmelerinden korunmak mümkündür .

• Her zaman çapraz kontaminasyonu önlemek için et , balık , tavuk , yumurta gibi çiğ gıdaları pişirilmiş besinlerden , meyve ve sebzelerden ayrı tutun . Bıçak , doğrama tahtaları gibi aletleri çiğ yiyeceklerde kullandıysanız diğer yiyeceklerde kullanmayın .
• Ellerinizi , mutfak yüzeylerini , mutfak eşyalarını , yeniden kullanılabilir alışveriş çantalarını ılık ve sabunlu su ile sık sık yıkayın . Mutfağınızı ve yiyeceklerinizi zararlı böcek , haşere ve hayvanlardan koruyun .
• Her zaman pişirilen besinin iç sıcaklığını dijital bir yemek termometresi ile kontrol etmeye çalışın . Pişirilmiş besinlerin iç sıcaklıkları istenilen derecelerde olduğunda güvenlikle yenilebilir . Olması gereken bazı iç sıcaklık değerleri : , dövülmüş et , kıyma 71°C , artan yiyecekler , kemikli ve ayrılmış kanatlı parçalar 74°C, bütün kümes hayvanları 85°C , balık ve deniz ürünleri 63 °C . Çorba ve sulu yemekleri tamamen piştiğinden emin olana dek kaynatın . ( 70°C )
• Temiz su kullanın . Ezik , çürük olmayan taze besinleri seçin . Çiğ yenen sebze ve meyveleri iyice yıkayın . Son kullanma tarihi geçen besinleri yemeyin . Pastörize , UHT süt gibi mikrop arındırma işleminden geçmiş besinleri tercih edin .
• Pişmiş yemekleri oda ısısında 2 saatten fazla bırakmayın . Tüm pişmiş ve bozulabilen yiyecekleri hemen buzdolabına koyun . Donmuş besinleri oda ısısında bekleterek çözdürmeyin . Pişmiş yemekler tabağa konulana dek sıcak tutulmalıdır. ( 60°C nin üzerinde ) . Pişmiş yemeği tekrar ısıtırken tamamen ısınmasına dikkat edin . Artan pişmiş yiyecekleri 4 gün içinde tüketmeye çalışın .


Paylaş
Yorumlar
Sizin Yorumunuz
* Bütün boşlukları doldurmalısınız.