ŞEBNEM'İN KALEMİNDEN

KENDİNLE HESAPLAŞ

KENDİNLE HESAPLAŞ

NEWSLETTER ÜYELİĞİ

Yemek Tabağınızda Neler Olmalı ?

Yemek Tabağınızda Neler Olmalı ?

1- Tabağınızın yarısını çeşitli sebzeler ve meyveler doldursun . Özellikle koyu yeşil , sarı , turuncu … Taze , dondurulmuş , konserve hepsi olur. Konserve olanlarda tercihiniz sodyumu azaltılmış veya tuz eklenmemiş konserveler tercih edin . tomatoes

2- Ana ve ara öğünlere meyve ekleyin . Taze meyveler ve taze sıkılmış meyve suları dışında kurutulmuş , dondurulmuş , su içinde konserve edilmiş olabilir .

3- Yediğiniz tahılın en azından yarısı tam tahıl olsun . 100% tam tahıllı ekmekler ,esmer pirinç , tam tahıllı gevrekler vb . Tam tahıllı besinleri anlamak için besin etiketlerini okumaya çalışın.

4- Yağsız veya az yağlı süt için . Tam yağlı sütle aynı besin öğeleri ve kalsiyumu içerirler fakat az yağlı dolayısıyla az kalorilidirler . Laktoz intoleransınız varsa laktozsuz sütleri veya kalsiyumla zenginleştirilmiş soya sütlerini tüketebilirsiniz.

5- Protein seçimlerinizi çeşitlendirin . Yağsız et ve tavuk , yumurta dışında , deniz ürünleri , yağlı tohumlar , kurubaklagilleri de tüketin .

6- Haftada en az 2 kere balık tabağınızda olsun . Kırmızı et ve tavuk porsiyonlarını az ve yağsız yapın.

7- Sodyumu azaltın . Katı yağlardan ( katı margarin , tereyağ , hinditancevizi yağı , krema , palm yağı , süt yağı vb. ) ve eklenmiş şekerlerden ( dondurma , kekler , cookieler , şekerlemeler vb. ) gelen boş kalori alımını azaltmaya çalışın . Meyve aromalı içecekler yerine %100 taze meyve suyu için . Tatlı yerine meyve yiyin .

8- Şekerli tatlıları nadir olarak tüketin . Tuz yerine yiyecekleri baharatlarla lezzetlendirin . Aldığınız besinlerdeki sodyum içeriğine bakın . Düşük olanları tercih edin .

9- Doymuş yağ oranı yüksek pizza , tam yağlı peynirler , tatlılar , hamur işleri , cookieler , kremalı içecekler vb .yiyecekleri hergünkü besin tercihleriniz arasına koymayın .

10- Eti tavuğu yağsız , süt ve süt ürünlerini az yağlı ( %1 ) veya yağsız tüketin .

11- Yemek hazırlarken katı yağlar yerine bitkisel sıvı yağları seçin.

12- Yemeğinizin keyfini çıkarın ancak az yiyin . Daha küçük bardak , çanak , tabak kullanın .

13- Daha çok kendi yemeğinizi kendiniz hazırlamaya çalışın.

14- Dışarıda yerken menüde az kalori olan bölüme yönelin. Her zaman sebze , meyve ve tam tahıl içeren menüler önceliğiniz olsun .

15- Neyi ne kadar tükettiğiniz görebilmek için yediklerinizi not edebilirsiniz .

16- Alkolsüz yapamam diyorsanız kadınlar günlük 1 içki erkekler ise 2 içki kadar tüketebilir . Unutmayın çoğu alkollü içecekler 100 ila 400 kalori arasında değişir.


Paylaş
Yorumlar
Sizin Yorumunuz
* Bütün boşlukları doldurmalısınız.