ŞEBNEM'İN KALEMİNDEN

KENDİNLE HESAPLAŞ

KENDİNLE HESAPLAŞ

NEWSLETTER ÜYELİĞİ

Yetişkinler için Fiziksel Aktivite

Yetişkinler için Fiziksel Aktivite

Her hafta 2,5 saat ( 150 dakika ) orta şiddette aerobik aktivite ( tempolu yürüyüş , su aerobikleri , düz yolda veya birkaç tepelikli yerlerde bisiklet sürmek , çim biçmek , tenis oynamak vb. )

Haftada 2 veya daha fazla gün Ağırlık Çalışması ve kas güçlendirme aktiviteleri ( ağırlık kaldırma , direnç bantları ile çalışma , şınav , mekik gibi direnç için vücut ağırlığı kullanılan egzersizler , yoga , kazma , kürekle ağır bahçe işleri vb. ) ( göğüs , omuz , karın , sırt , kollar , bacak , kalça çalıştıracak şekilde )

Veya

Her hafta 1 saat 15 dk ( 75 dakika ) yoğun aerobik aktivite ( koşu , yüzmek , basketbol oynamak , tenis , hızlı veya yokuşlarda bisiklet sürmek )

Haftada 2 veya daha fazla gün kas güçlendirme aktiviteleri ( ağırlık kaldırma , direnç bantları ile çalışma , şınav , mekik gibi direnç için vücut ağırlığı kullanılan egzersizler , yoga , kazma , kürekle ağır bahçe işleri vb. ) ( göğüs , omuz , karın , sırt , kollar , bacak , kalça çalıştıracak şekilde )

Veya

Haftada 2 veya daha fazla gün orta ve yoğun şiddette karışık aerobik aktivite ve kas güçlendirme egzersizleri ( göğüs , omuz , karın , sırt , kollar , bacak , kalça çalıştıracak şekilde )

!!! 150 dakikalık bir egzersiz ilk etapta çok gibi görünsede bunu bir seferde yapmak zorunda değiliz . Bu egzersizi hem hafta içine yayabilir hem de gün içine 10 dakikalık egzersizler halinde bölüştürebilirsiniz .

Alışveriş yapmak , yemek yapmak veya çamaşır yıkamak gibi günlük hafif aktiviteler kalp hızınızı yeterli düzeyde arttırmadığından maalesef yeterli bir aktivite olmamakta ama Günde 3 defa 10 dakikalık tempolu yürüyüş haftada 5 gün yapıldığında totalda size 150 dakikalık orta şiddette bir aktivite sağlayacaktır J

Çocuklar ve gençler hergün en az 1 saat fiziksel aktivite yapmalıdırlar . Tempolu yürüyüş gibi orta şiddette bir aktivite de olabilir , koşmak gibi yoğun şiddette bir aktivitede . En az 3 gün yoğun şiddette aktivite yapılmalıdır . Jimnastik veya şınav , mekik gibi kas güçlendirici aktiviteler ile İp atlamak vey a koşmak gibi kemik güçlendirici aktivitelerde en az 3 gün 1 saatlik aktivite içinde yer almalıdır .

Paylaş
Yorumlar
Sizin Yorumunuz
* Bütün boşlukları doldurmalısınız.