SORUN, ÖĞRENİN!

Daha az yersek mide küçülür mü ?

 Fiziksel olarak midenin küçülmesi ancak cerrahi operasyon ile olur . Yediğiniz yemeğin miktarını karşılamak adına mide genişler ve besinler bağırsaklara geçtiği zaman yeniden eski haline geri döner . Yediğiniz miktarı azaltmanız midenin boyutuna değil sadece iştahınıza etki eder. 

Egzersiz yapmak daha fazla yemeğe sebep olur mu ?

 Çalışmalar egzersizden 20 dakika sonra bireylerin hiç egzersiz yapmayanlarla karşılaştırıldığında daha fazla yemediklerini göstermiştir . Tek fark egzersiz sonrası yenen yemeklerin lezzetlerinin daha iyi geldiği bu açıdan porsiyonu arttırdığımız yönündedir. 

UHT mi , Pastörize mi , Çiğ süt mü ?

 UHT süt : 2-4 saniye 135-150 °C kaynatma . Kutu açıldıktan sonra buzdolabında muhafaza edilmeli ve 3 gün içinde tüketilmeli .
Pastörize süt : 15-20 saniye 72-75 °C ısıtma . Taşıma ve dağıtım sırasında buzdolabında muhafaza edilirse 5-15 gün geçerlilik süresi var .
• Çiğ süt sağlık için tehlikeli mikroplar içerir. Yapılan kaynatma bakterileri ve mikroorganizmaları öldürmediği gibi beraberinde çoğu besin öğesini yok eder.
• Paketli sütler kaynatmadan bile tüketilir çünkü içeriğindeki vitaminler korunduğu gibi çeşitli termal prosedürlerden de geçmiştir.
• Sütte vitamin bozulmasına yol açan 2 faktör vardır . Biri oksijen , diğeri güneş ışığı . Kullanılan aseptik tetrapaklar sütü bu iki faktörden korur . Transparan bir kapta veya çam şişede 12 saat ışığa maruz kalmış sütteki B2 vitamini % 35 oranında kayba uğrar . 

Kahve iyi mi kötü mü ?

 Yapılan çalışmalar kahvenin Parkinson hastalığı , karaciğer kanseri de dahil olmak üzere karcaiğer hastalığı ve Tip 2 diyabetten korunma gibi bazı sağlık yararları olduğunu göstermiştir. Ayrıca bilişsel fonksiyonları geliştirme ve depresyon riskini azaltmada da etkili .

Ancak filtresiz ( haşlanmış veya espresso , latte , mocha ,cappucino , türk kahvesi ) yüksek kahve tüketimi kolesterol seviyelerinde hafif yükselme ile ilişkilendirilmiştir. Kahve de bulunan kafestol adlı madde LDL kolesterol seviyelerini uyarır. Kahve bir kağıt filtre ile demlendirildiği zaman ise bu madde filtrede kalır. Bazı çalışmalarda gün içinde 2 veya daha fazla kahve tüketiminin kalp hastalığı riskini arttırdığı yönündedir.

Süt veya bazı meyve sularının kahvenin sahip olmadığı kadar besin öğesi içerdiğini unutmayın . Kahvelere krema ve şeker ilavesi de bazen tek başına bir kahveyi 500 kaloriye kadar çıkartabilmektedir. 

Bal , esmer şeker ve agave şurubu beyaz şekerden daha iyi midir ?

 Hemen hemen hepsi besin değeri açısından aynıdır. Bazılarının daha doğal oldukları söylense de hala şekerdiler. Vücudumuz ikisi arasındaki farkı anlamaz. Doğal , işlenmiş şekeri ve şurupları aynı yolla metabolize eder . Fazla şeker hangi formda olursa olsun ekstra kalori verir .Hangi şekeri seçiyorsanız seçin az miktarda kullanın . 

Soya fasülyesi veya diğer soyalı ürünleri yemek güvenli mi ?

 Soyanın yan etkisi olmadan pozitif sağlık etkisi olduğu çalışmalarda gösterilmiş . Sağlıklı bir diyette kararında soya tüketmek uygun . İşlenmiş soya ürünleri ( soya eti vb. ) üzerinde bazı endişeler vardı ancak kararında alım herhangi bir sağlık sorunu ile ilişkili değil . Bazı soya ürünleri yüksek sodyum ve sağlıklı seviyelerden daha fazla yağ içerebilir .Bu açıdan besin etiketleri okunmalı . Sağlıklı olanlar seçilmeli . Soya ürünleri hayvansal kaynaklı alternatiflerinden daha sağlıklıdır. Ancak ille de yeme mecburiyetimiz yok . Pekala mercimek , fasülye , barbunya vb. kurubaklagiller de lezzetli , kalp dostu ve diyet lifin zengin kaynaklarıdır , faydalanılabilir.

Östrojen benzeri aktivite gösterdiğinden vücutta eksilen östrojen seviyelerini düzenlemeye yardımcıdır. Özellikle menopoz sonrası kadınlarda sıcak basmalarını önlediği bazı çalışmalarda gösterilmiştir. Ailede meme kanseri geçmişi veya soya ile ilgili herhangi bir sorunu olanların tüketmeden önce doktora danışması gerekir . 

SORUN, ÖĞRENİN!

Göbek marulu diğer yeşillikler kadar sağlıklı mıdır ?

 Göbek % 95 sudan oluşur , diğer yeşil yapraklı sebzelerle karşılaştırıldığında sadece çok küçük miktarlarda lif , vitamin ve mineraller içerir . Salata yaparken yalnızca göbek değil ıspanak , lahana , brokoli vb. gibi diğer yeşil yapraklı sebzelerden de faydalanırsak besleyici özelliğini arttırmış oluruz. Unutulmamalıdır ki marulun koyuluğu arttıkça besleyici özelliği artar. 

Süt ürünleri kilo aldırır ve sağlıksız mıdır ?

 Tam yağlı süt ürünleri kadar sağlıklı ve besleyici az yağlı ve yağsız süt ürünleri mevcuttur. Yapılan çalışmalarda içeriğindeki kalsiyum mineralinden kaynaklı düşük yağlı süt ve süt ürünleri içeren kalori kontrollü bir diyet, çok daha başarılı bir şekilde kilo vermeye yardımcıdır. Light olanlarda bir miktar daha fazla kalsiyum olabiliyor. İçerdikleri birçok besin öğelerinden ötürü günlük diyetin önemli bir parçası olmalıdırlar. Süt ürünleri vücut işleyişinde çeşitli roller üstlenen kalsiyum , protein ve D vitamininin en önemli kaynaklarındandır. 

Egzersiz yapmak için ideal bir zaman var mı ?

 Vücudunuz günün hangi saati olursa olsun aynı oranda kalori yakar . Sabah yapılan egzersiz günün ilerleyen saatlerinde yapılandan daha fazla kalori yaktırmaz . Eğer sabah aç karnına spor yapıyor iseniz kahvaltı ettikten sonra yaktığınız kalorileri yeniden almış olursunuz . Ancak kahvaltıda aldığınız kaloriden daha fazla yakarsanız kilo vermiş olursunuz .

Bazı gerçekler :

· Sabah yapılan egzersiz ruh halini iyileştirir. Düzenli yaparsanız gün boyunca enerjik ve mutlu hissedersiniz.
· Gece geç saatlerde yapılan egzersizler bazı insanların doğal hormon döngülerine karşı çalıştığından uykuya dalmada zorluk çıkartabilirler 
· İş öncesi yapılan egzersizler , düzenli bir egzersiz aktivitesi oturtmanıza yardımcı olur .
· Öğleden sonra yapılan egzersizlerde kendinizi daha fazla zorlayabilirsiniz . Fiziksel zorlanma için en uygun zaman dilimidir . Çalışmalar 16.00-17.00 arasında kuvvet ve dayanıklılık kapasitelerinin gelişmiş olduğunu , vücut ısısının en yüksek seviyeye çıktığını ve yaralanma riskini en aza indirdiğini göstermiştir . 

Yoğurt Zayıflatır mı ?

 Fazla kalori almadan dengeli bir diyetle tüketilen yoğurt karın bölgesindeki yağları azaltmaya yardımcı olabilir. Bu özelliği kalsiyum içeriğinden gelmektedir . Sindirim sistemini iyileştirmeye de yardımcı olduğundan karın şişkinliklerini de azaltabilir .

Yoğurt genellikle kilo vermeye çalışan bireylerde bir temel besin olarak görülmekte. Moda diyet gıdaların aksine obeziteyle savaşta yoğurt besin değeri ve pratikliği açısından ön sırada.

Kahvaltının , öğlen veya akşam yemeğinin bir parçası olabildiği gibi ara öğünler içinde ideal. Yağsız yoğurt kalsiyum ve proteinden zengin dolayısıyla herhangi bir kilo verme programı için elverişli . Kalsiyum minerali vücuttaki yağ yakımını teşvik etmekte , metabolizmayı hızlandırmakta , güçlü kemikler oluşturmak ve destek için gerekmekte . Proteinlerde kasların inşasına yardım etmekte , öğün aralarında açlık duygularını önlemeye , kan şekerini dengelemeye yardımcı olmakta ve diyet esnasında hipoglisemi veya hiperglisemiyi önlemekte ve bağışıklık sistem fonksiyonunu desteklemekte .

Sade tüketilebildiği gibi taze meyvelerle , granola ile , tarçınla lezzetlendirilebilir. Meyveli smoothieler hazırlanabilir , otlarla karıştırılarak hafif bir sos olarak hazırlanabildiği gibi , tavuk/et dürümlere de sürülebilir . Zeytinyağ , sarımsak , sirke ile karıştırılarak bir salata sosu elde edilebilir. Gün içinde 1-2 kez yoğurt tüketmeye çalışın .

Yoğurdu da içeren mükemmel bir diyetiniz olsa bile egzersiz olmadan tek başına karın yağlarını eritmeye yetmez . Haftada en azından 3 kez 45-60 dk orta şiddette ( tempolu yürüyüş , hafif tempoda koşu , bahçe işleri vb. ) bir fiziksel aktivite edinin. 

Tüm gıda katkı maddeleri insan sağlığı için zararlı mıdır ?

 Gıda katkı maddeleri  ( renklendiriciler , koruyucular , tatlandırıcılar , antioksidanlar , jelleştiriciler )  uluslararası standartlar dikkate alınarak hazırlanan “Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği” ne göre kullanıldıklarında yararlandığımız ve sağlık riskleri minimize edilmiş maddelerdir . Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan üretim izni almış ve iyi imalat koşullarına uyan işletmelerde üretilen gıdaların tüketilmesi bu konuda güvence oluşturur . 

Gıda katkı maddeleri kansere yol açar mı ?

 Toksik ve karsinojenik olarak değerlendirilen gıda katkı maddelerinin kullanımı yasaklanmıştır. Üstelik bazı gıda katkı maddeleri  ( antioksidanlar ) kansere karşı koruyucu olarak rol oynarlar . Katkı madde¬lerine duyarlı kişiler olabilir. Bu kişilerde allerjik reaksiyonlar, deri döküntüleri ve astım görülebilir . Çok az sayıdaki kişi besin katkılarına hassas olduğundan; bu kişilerin besin etiketlerini okuyarak, bunlardan sakınmaları alınabilecek en iyi önlemdir. 

SORUN, ÖĞRENİN!

Çeşitli diyetlerle bölgesel zayıflamak mümkün müdür ?

 Malesef istediğimiz bölgeyi incelten mucizevi bir besin yoktur . Sağlıklı bir beslenme ve beraberinde bir egzersiz programıyla hedeflediğimiz kiloya ve istediğimiz forma rahatlıkla ulaşabiliriz . 

Protein ağırlıklı yemek çok sağlıklı kilo kaybı sağlar mı ?

 Proteinin aşırı alınması kan yağlarının yükselmesine , kolesterol yüksekliğine , kalp ve damar hastalık risklerinin artmasına , vücuttan kalsiyum atımına , böbreklerin fazla çalışmasına , gut hastalığına neden olur . En doğru diyet vücudun ihtiyacı olan her besin grubundan almakla mümkündür . 

Süt kanser yapar mı ?

 Süt kalsiyum kaynağıdır . Sütün kolerektal kanseri önlediğine dair çalışmalar vardır . Aşırı miktarda kalsiyum alımının prostat kanseri yaptığına ilişkin çalışmalar yetersiz ve tartışmalıdır . Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü ( FAO ) günlük 2-3 porsiyon süt ve süt ürünleri tüketimini önermektedir . 

Aç karnına yapılan spor daha mı çok kilo kaybettirir ?

 Spor yapmak için en ideal zaman yemeklerden 1-2 saat sonrasıdır . Böylelikle yiyeceklerle kana geçen şeker vücut tarafından kolaylıkla kullanılır ve kan şekeri düzeylerinin kontrolü sağlanır. Aç karnına yapılan egzersizlerde baş dönmesi , zihin bulanıklığı , el ve ayaklarda titreme , aşırı terleme vb . görülür . 

Meyveyi yemekten 2 saat sonra yemez isek yenilenler yağa mı dönüşür ?

 Eğer normalden fazla yersek meyve olsa da olmasa da fazla besinler yağa dönüşür . İhtiyacımız olan enerjiyi az bir yemek ve yanında meyve ile tamamlıyorsak yediğimiz besin enerji olarak kullanılacağı için yağa dönüşmez. Eğer doymuyorsak 1 tabak daha yemek almak yerine 1 porsiyon meyve tüketilmesinde sakınca yoktur . 

Aç karnına limon , greyfurt , maydanoz , sirke suyu içmek yağları eritir mi ?

 Yağları eritmek için mucizevi besin yoktur . Sabah kalktıktan sonra içilen bir bardak ılık su bağırsak faaliyetlerini harekete geçirir fakat içine başka bir şey eklemek yağ yakımını sağlamaz . Sadece C vitamini almamızı sağlar bu da aç karnına tüketildiğinden midenin tahriş olmasına neden olur . 

SORUN, ÖĞRENİN!

Ekmek , pilav , makarnayı kesmek zayıflatır mı ?

 Yapılan en büyük yanlışlardan biridir . Vücudumuz enerji sağlamak için ilk olarak karbonhidratları kullanır .Bu besinleri hiç tüketmemek vücuda doğru enerjiyi vermemek anlamına gelir . Vücutta enerji elde edebilmek için kas ve glikojen depolarını kullanır bu da kas ve beraberinde su kaybı demektir . Hiçbir besinden mahrum kalmadan porsiyon ölçüleri kadar yemek en doğru tercihtir . 

Light/diyet ürünler zayıflama diyetlerinde serbestçe tüketilebilir mi ?

 Bir ürünün light veya diyet olması onun kalorisiz olduğu ve serbestçe tüketilebileceği anlamına gelmez. İçeriğinde yağ , şeker ,un ve tuzu barındırır . Bunlardan birinde yapılan bir azaltma diğerindeki bir atış ile kapatılmakta ve lezzet bu şekilde korunmaktadır . Ürün alırken etiket okumaya özen gösterilmeli ve doğru besin seçimi yapılmalıdır . 

Yemek yerken su içmek sakıncalı mıdır ?

 Su besinlerin midede yıkılmasını kolaylaştırır , sindirim sisteminin özellikle bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcıdır . İçilen su midede doluluk hissi uyandırır bu yüzden yemek öncesi , sonrası , sırası fark etmeksizin içilmesi ve oda sıcaklığında olması önerilir . 

E Kodlu Katkı Maddeleri Sağlığa Zararlı mıdır ?

 Numaraların başında bulunan E harfi Europe (Avrupa) sözcüğünün ilk harfidir. Gıdalarda kullanılan katkı madde¬lerinde bir standardın sağlanabilmesi için gıda katkı maddeleri uluslararası bir sistemle numa-ralandırılmıştır. Bir katkının E kodu taşıması, bu katkının üzerinde tüm güvenlik çalışmalarının tamamlandığını ve Avrupa Birliği’nin Bilimsel Gıda Komitesi tarafın¬dan kodlanarak onaylandığını gösterir. 

Aç karnına yapılan spor daha çok kilo kaybettirir mi ?

 Spor yapmak için en ideal zaman yemeklerden 1-2 saat sonrasıdır . Böylelikle yiyeceklerle kana geçen şeker vücut tarafından kolaylıkla kullanılır ve kan şekeri düzeylerinin kontrolü sağlanır. Aç karnına yapılan egzersizlerde baş dönmesi , zihin bulanıklığı , el ve ayaklarda titreme , aşırı terleme vb . görülür . 

Balıkla birlikte yoğurt yemek sakıncalı mıdır ?

 Eğer balık taze ise yoğurtla birlikte tüketilmesinde sakınca yoktur . Her iki besinde de histamin adlı protein bulunur . Aynı anda tüketildiğinde vücutta histamin miktarını arttırmış oluruz bu da alerjisi olan bireylerde etki gösterebilir . Besinler taze olarak tüketilmeli , saklama ve hijyen koşullarına dikkat edilmelidir.  

SORUN, ÖĞRENİN!

Doğal veya bitkisel kilo verdirme ürünleri güvenli ve etkili midir ?

 Doğal yada bitkisel olduğu iddia edilen bir kilo verdirme ürünü tam anlamıyla güvenli olmayabilir . Bu ürünlerin güvenli oldukları veya işe yaradıkları genel olarak bilimsel anlamda test edilmez. Amerikan hükümeti tarafından yasaklanan ephedra içeren bitkisel ürünler ciddi sağlık problemleri ve ölüme neden olduğundan yasaklanmıştır. Ephedra içermez olduğu iddia edilen yeni ürünlerin  tam anlamıyla tehlikesiz olduğunu göstermez . Ephedraya benzer içerikler içeriyor olabilirler . Herhangi bir ürün kullanmadan önce mutlaka doktorunuza ve diyetisyeninize danışınız . 

Süt ve ürünleri şişmanlatır mı ve sağlığa zararlı mıdır ?

 Düşük yağlı ve yağsız süt , yoğurt , peynir de tam yağlı olanları kadar besleyicidir sadece yağları ve kalorileri azdır . Vücudun ihtiyacı olan birçok besin öğesini içerirler . Organların düzgün çalışmasına ve kas yapımına yardım için proteni ve kemikleri güçlendirmek için kalsiyumu sağlarlar . Vücudun kalsiyumu kullanmasına yardımcı olmak için çoğu süt ve yoğurt D vitamini ile de zenginleştirilmiştir. 

Kuruyemiş yemek şişmanlatır mı ve kilo vermek istiyorsak yememeli miyiz ?

 Küçük miktarlarda sağlıklı bir diyetin parçası olabilirler . Yağdan ve kaloriden yüksektirler ancak çoğu kuruyemiş ( ceviz , fındık , badem ) damar sağlığı için sağlıklı yağlar içerirler . Protein , diyet lifi , magnezyum ve bakır gibi minerallerin iyi kaynaklarıdırlar . 

Akşam 8 den sonra yemek kilo aldırır mı ?

 Günün hangi saatinde yediğiniz önemli değildir . Kilo alıp , kilo verip veya kilonuzu korumaya yarayan ne yediğiniz , ne kadar yediğiniz ve ne kadar egzersiz yaptığınızdır . Vücudunuz zaten aldığınız her ekstra kaloriyi yağ olarak depolar .  Yatmadan önce bir ara öğün alacaksak gün içinde ne kadar kalori aldığınızı düşünün ve ona göre bir besin tercih edin ve televizyon karşısında yemeyin . 

Öğün atlamak kilo vermenin iyi bir yolu mudur ?

 Yapılan çalışmalar kahvaltıyı atlayan ve gün boyunca az yemek yiyenlerin sağlıklı bir kahvaltı edip günde 4-5 kez öğün tüketenlerden daha ağır olduklarını göstermiş . Bunun nedeninin öğün atlayanların ilerleyen saatlerde daha aç oldukları ve normalde olduğundan daha fazla yemeye eğilimli olduklarından kaynaklandığı ortaya çıkmış . Gün içinde az az ve sık sık beslenmenin insanların açık kontrolünü sağlamada faydalı olduğu belirtilmiş.  Besin çeşitliliği sağlayarak  az yağlı  , az kalorili , ve sağlıklı besin seçimleri yapın . 

Yemek sırasında veya sonrasında içilen su sindirimi rahatsız eder mi ?

 Suyun sindirim salgılarını seyrelttiği veya sindirime müdahale ettiği gibi bir yanlış algılayış söz konusu . Yemek esnasında veya sonrasında içilen su sindirime yardımcı olur . Su besin öğelerinin vücut tarafından kolayca emilebilmesi için besinlerin yıkımına yardımcı olur . Su aynı zamanda kabızlığı önlemeye de yardımcıdır , dışkıyı yumuşatır . Suyun oda sıcaklığında olması önerilir . Suyun dışında iyi bir sindirim sistemi için sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek önemli . Sağlıklı kilonuzu koruyun . Meyveleri , sebzeleri ve tam tahılları bolca tüketin . Günlük olarak uygulayabileceğiniz bir fiziksel aktivite benimseyin . 

SORUN, ÖĞRENİN!

Greyfurt , kereviz , maydanoz , lahana gibi besinler yağ yakıp kilo vermeye yardımcı mıdır ?

 Hiçbir besin yağ yakmaz veya yağları eritmez . Kafein içeren bazı besinler kısa süreliğine metabolizmayı hızlandırabilir ancak kilo kaybına neden olmazlar . Sabah kalktıktan sonra içilen bir bardak ılık su bağırsak faaliyetlerini harekete geçirir fakat içine başka bir şey eklemek yağ yakımını sağlamaz . Sadece C vitamini almamızı sağlar bu da aç karnına tüketildiğinden midenin tahriş olmasına neden olur . Kilo vermenin en iyi yolu yediğiniz kalori miktarını azaltmak ve fiziksel olarak aktif olmaktır. 

Az yağlı veya yağsız demek kalorisiz demek midir ?

 Düşük yağlı ve yağsız ürünler aynı porsiyondaki tam yağlı olanlarından çoğunlukla daha az kalorilirdirler . Ama bazen işlenmiş az yağlı veya yağsız ürün , aynı ürünün tam yağlı versiyonundan daha fazla kalori içerebiliyor . Yağ çıkarıldıktan sonra belli bir lezzet ve dokuyu sağlamak için eklenmiş şeker , nişasta koyulaştırıcıları ve un konulabiliyor  . Bu eklemelerde tabiki artı kalori olarak geliyor . Porsiyon miktarını ve  kalori miktarını görmek için aldığınız yiyeceklerin mutlaka besin etiketlerini okuyun ve karşılaştırma yapın . 

Nişastalı besinler şişmanlatır mı ve kilo verirken kısıtlanmalı mıdır ?

 Çoğu besin ( Ekmek , pirinç , makarna , tahıllar , kurubakalgiller , meyveler ve bazı sebzeler )nişastadan zengindir . yağ ve kaloriden düşüktürler . Çok büyük porsiyonlarda yenilip üstlerine mayonez , ketçap , çeşitli yağlı soslar , ekşi krema , tereyağ eklendiklerinde kalori ve yağdan zengin olurlar . Yüksek nişastalı besinler aynı zamanda kompleks karbonhidratlar olup , vücudun enerjisi için önemli kaynaklardır . Sebzelere , meyvelere , az yağlı veya yağsız süt ve ürünlerine , tahıllara önem verin . Yağsız et , tavuk , balık , kurubaklagil , yumurta , fındık vb.yide beslenmenize ekleyin . Doymuş yağlar , trans yağlar , tuz , kolesterol ve eklenmiş şekerlerden uzak durun .
İstediğim herşeyi yiyerek kilo verebilir miyim ?
Kilo verebilmek için yediğinizden daha fazla kaloriyi harcamalısınız. Kilo verirken tabiki sevdiğiniz yiyecekleri yiyebilirsiniz . Önemli olan günlük aldığınız kalori miktarını azaltıp , fiziksel aktiviteyi arttırmanız . Porsiyon kontrolünü sağlamak da çok önemlidir.
 

Yüksek protein düşük karbonhidrat diyetleri kilo vermek için sağlıklı bir yol mudur ?

 Günlük kalorinin çoğunun et , yumurta , peynir gibi yüksek protein içeren besinlerden sağlanması dengeli bir beslenme değildir  . Kalp hastalık riskini arttıran çok fazla yağ ve kolesterol almış  oluyorsunuz  . Az meyve , sebze ve tahıl tükettiğinizden diyet lifi alımınız az oluyor ve kabızlıkla sonuçlanıyor .  Ayrıca fazla protein düşük karbonhidrat alımı yorgunluk , bulantı  ve güçsüzlükle sonuçlanır  . Günde 130 g dan az karbonhidrat alımı kanda keton cisimciklerinin oluşumuna neden olur . Bunlar enerji için yağların yakılması sonucu oluşur  . Kanda birikimleri ürik asit seviylerinin yükselmesine , gut ( eklemlerin ağrılı şişmesi ) hastalığına ve böbrek taşı oluşum riskinin artmasına yol açar .  Bu diyeti uygulamak hamile kadınlar , diyabetliler ve böbrek taşı olanlar için çok risklidir . Bu tarz diyetler düşük kalorili olup , besin seçimleri kısıtlı olduğundan kısa süreli kilo kaybı sağlarlar ancak bilinmelidir ki önerilen karbonhirat , yağ ve protein miktarlarını içeren kalorisi azaltılmış bir diyette pekala kilo kaybı sağlar . Dengeli bir diyet planıyla herhangi bir besini yemeyi bırakmanıza gerek yok . Besin çeşitliliği olan bir diyeti takip etmek her zaman daha koladır . 

Açlık diyetleri kilo kaybında kesin sonuç verir mi ?

 Açlık diyetleri kilo vermede ve geri kilo alımını önlemede en iyi yol değildir . Bu tarz diyetler genelde hızlı kilo kaybını vaad ederler ve bazı bezinleri diyetten çıkarmanızı söylerler . Bu diyetlerle başta kilo kaybedersiniz ancak bu tarz kalori ve besin kısıtlamalı diyetleri takip etmesi zordur ve çoğu kişi kısa bir sürede bu tarz bir diyeti takip etmekten yorulur ve kaybettiği kiloları geri alır . Vücudun ihtiyacı olan bütün besin öğeleri alınmadığı için kesinlikle sağlıksızdır. Ayrıca hızlı kilo kaybı safra taşı oluşumuna neden olur . 800 kalorinin altındaki diyetler ölümle sonuçlanabilen kalp ritm bozukluklarına yol açar .
Sağlıklı besin seçimleri yaparak , porsiyon kontrolünü sağlayarak ve düzenli egzersiz ile kiloları rahatlıkla verebilir , kalıcı kalmasını sağlayabilirsiniz .
Bu sayede Tip 2 diyabet , yüksek kan basıncı ve kalp hastalığı gelişme riskini azaltabilirsiniz .
 

Göz sağlığı için ne yemek gereklidir ?

 Yaşa bağlı makula dejenerasyonu körlüğün önemli bir sebebidir. Karotenoidler ( havuç, kayısı, kavun, böğürtlen, şeftali, portakal, balkabağı olmak üzere tüm sarı ve kırmızı ile yeşil renkli meyve ve sebzelerde, lahana, bezelye ve patateste ) denilen yüzlerce madde vardır. Bu maddeler vücutta A vitaminine çevrilir. 

Gözün lens ve makula kısmında bol miktarda lutein ( ıspnanak , kara lahana , bezelye , pırasa , kıvırcık ) ve zeaksantin ( yumurta sarısı, kurt üzümü, ıspanak, brokoli, kivi ve mısır ) Karotenoidlerden zengin besinler , bazı antioksidanlar ve Omega 3 yağ asidi ( supleman değil ) katarakt ve makula dejenerasyon riskinde azalma sağladığı bilinmektedir. 

Daha fazla yeşil yapraklı sebze ( ıspanak , brokoli , kara lahana vb. ) ve yağlı balık ( somon , uskumru , sardalya vb. ) yiyin .